Lwowska rada obwodowa przyjęła wniosek neobanderowskiej “Swobody”, by sprawdzić, czy powrót lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich odbył się zgodnie z prawem. W treści uchwały stwierdzono, że same posągi oraz fakt ich przywrócenia na swoje miejsce mogły mieć „antyukraiński charakter”.

Jak stwierdzono w oświadczeniu, demontaż posągów oraz ich ponowna instalacja odbyły się z naruszeniem procedur. Zabrakło m.in. odpowiednich decyzji organów władzy oraz zgody specjalnej komisji. Stwierdzono również, że obecne ustawienie lwów na Cmentarzu Orląt mogło mieć „antyukraiński charakter”.

„Obiekty te w oryginalnej wersji zawierały jednoznaczną symbolikę, która w połączeniu z innymi symbolami militarnymi (np. polski miecz – Szczerbiec) tworzyły i nadal tworzą kontekst, który może mieć treść antyukraińską, symbolizować okupację ukraińskich ziem i obrażać uczucia narodowe Ukraińców”– napisano.

Za przyjęciem uchwały, skierowanej do mera Lwowa Andrija Sadowego, głosowało 59 spośród 84 deputowanych. Sprawą ma zająć się policja.

Inicjatorem akcji jest deputowany neobanderowskiej „Swobody”, Ołeh Pankewycz. Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpiła na forum lwowskiej rady miejskiej przedstawiciela tej frakcji, Mariana Batiuk.

Dwa kamienne lwy, będące oryginalnie częścią kolumnady Pomnika Chwały, powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich 16 grudnia. Zabiegała o to polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

zaxid.net / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  leszek1 :

  Boje sie, ze to za malo, by doszlo do konfrontacji. Dwoch ministrow – Waszczykowski i Macierewicz sa zaslepieni Zachodem i mozna sie spodziewac, ze beda za wszelka cene wykonywac polecenia globalistow. Nie zdziwie sie jezeli beda chcieli oddac Ukrainie Przemysl i troche obszaru Polski, zeby tylko zapewnic sobie ich przyjazn. Wydaje mi sie, ze ten duet nie dorosl mentalnie do wykonywania swoich funkcji i ponoszenia odpowiedzialnosci za swoje decyzje.

 2. Avatar
  kp :

  A i jeszcze jedno. Brak informacji, jakie ugrupowania poparły tą rezolucję. Potrzebne były chyba głosy Samopomocy mera Sadowego – tego co to jest nazywany przez jednych przyjacielem Polski, i który świętuje pod pomnikiem zbrodniarza Bandery! Słowem kolejna antypolska akcja podjęta przez radnych Lwowa. Pankewycz znany jest z takich akcji w przeszłości.

 3. Avatar
  patriota :

  Oczywiście msz nadal nie dostrzega problemu i nadal będzie chwalił pomiota sadowego za pro-polską postawę. Byłem szalenie dumny, gdy czytałem wywiad z przedstawicielem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na tym portalu o fakcie przeniesienia lwów (na koszt Polski oczywiście) i bezkompromisowym podejściu osób zajmujących się renowacją cmentarza (np. umieszczenie na tarczach lwów napisów jak przed laty: „ZAWSZE WIERNY”, „TOBIE POLSKO”). Podejrzewałem jednak, że banderowskie ścierwo sadowyj i jego kolesie-zbrodniarze zaczną torpedować pro-polskie działania. Tym bardziej, że mamy w kraju kolejny rząd złożony ze zdrajców, którzy tylko hańbią Rzeczpospolitą…

 4. Avatar
  zefir :

  Dziwnym trafem nie miałem wątpliwości,że sprawa lwów z Cmentarza Orląd Lwowskich jeszcze odżyje,w banderowskiej interpretacji odżyje.Nie sądziłem jednak że tak szybko i w tak beznadziejnych ukraińskich uwarunkowaniach.Oni prawdziwie z niczym nie liczą się.Nawet z potencjalnym vetem Polski w ich unijnych,jak też w imigranckich,czy stypendialnych sprawach.Albo to samobójcza polityczna banderowska głupota,albo właściwe rozpoznanie niemocy,spolegliwości i politycznej impotencji władz Polski.

 5. Avatar
  mp :

  kto nami rządzi ?KACZYŃSKI wydający z siebie klangor razem ze ścierwami UPAdlińskimi na ścierwoMAJDANIE czyli opłaconej prowokacji żydowskiej.A co krzyczy?Hasełko które zagrzewało zwyrodniałe ukraińskie wrzody do mordów na Polakach w ogarniętej wojną Polsce.Wieść niesie że żydy pompowały faszyzm ukraiński przeciwko wszystkim.Dołożyć dziś do tego postawę PIS wobec ukrainy,i nakaz dla nas o miłość bezwarunkową do tego ich nazizmu przeciw Polsce.Coś tu na rzut gołym nawet niefachowym okiem się nie DODAJE I NIJAK NIE PASUJE.Wygląda na schizofrenię.DYGNITARZE PIS tacy jak Waszczykowski czy Żurawski vel Grajewski ostatnio zachowują się bezczelnie wobec Polaków nakazując jednoosobowo i definitywnie czy urzędowo miłość do OUN-UPA,ŚCIERWObanderów,ŚcierwoSzuchewyczów,Czym jest więc PIS oprócz tego że jest żydoamerykańską agenturą w POLSCE?a TERAZ te lwy w naszym mieśćie..czy ktś to rozumie?
  ,