Ukraińscy intelektualiści i politycy zwrócili się do Najwyższej Rady o ustawienie dnia pamięci ofiar polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom. Jest to odpowiedź na uchwałę polskiego Sejmu w sprawie ludobójstwa na Wołyniu.

Ukraińscy politycy i intelektualiści, wśród nich pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk chcą by ukraiński parlament odpowiedział na uchwałę wołyńska polskiego Sejmu, ustanawiając dzień pamięci ofiar polskich zbrodni na Ukraińcach. Domagają się oni uznania polskich działań na „ukraińskich terytoriach etnicznych” przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej za zbrodnicze. Ofiarom mają być poświęcone aż trzy daty.

23 września ma być dniem pamięci polskich represji wobec autochtonicznej ludności Galicji, 25 grudnia jako dzień pamięci ludobójczego wyniszczenia przez polskie podziemie autochtonicznej ukraińskiej ludności na odwiecznie ukraińskich(sic!) ziemiach. Zdaniem strony ukraińskiej to właśnie wtedy polskie formacje zbrojne rozpoczęły masowe zabijanie Ukraińców. Ostatnią datą jest 25 kwietnia, który ma upamiętniać ofiary przymusowej deportacji dokonanej przez państwo polskieczyli „Akcję Wisła”.

Czytaj także:

Ukraińscy parlamentarzyści potępiają uchwały Sejmu i Senatu w sprawie Wołynia

Źródło w PiS: USA naciskały na Polskę ws. uchwały o ludobójstwie wołyńskim

Ukraiński minister: uchwała wołyńska to cios w plecy od naszych sojuszników

Ukraińska naukowiec: uchwała wołyńska to nerwowy krok dawnego kolonizatora wobec utraconej kolonii

Onet/KRESY.PL

24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • gan
   gan :

   Bardzo mądrze pisał Song Hongbing w „Wojnie o pieniądz” – nie jest ważne, kto rządzi krajem ale kto kontroluje w nim emisję pieniądza. Wielka Brytania za swoją próbę zerwania się ze smyczy zapłaciła już kilkunastoprocentowym spadkiem waluty – i nie jest to ostatnie słowo „ręki karzącej”. Jak dla mnie zadłużanie kraju przez ekipę Tuska było celowym działaniem. Dlaczego? Dlatego, że dzięki temu, gdyby „karzącej ręce” nie spodobały się nasze działania wymierzone w jej interesy np. na Ukrainie, to nasza waluta zanurkowałaby o wiele bardziej niż brytyjski funt. A to oznaczałoby bankructwo kraju i poważne kłopoty. Stąd to rozdwojenie jaźni u rządzących. Ale jest dosyć ciekawa alternatywa: Polska nie podpisała traktatów pokojowych po IIWŚ i nie uzyskała odszkodowań. https://www.youtube.com/watch?v=-p7n5_JBVXs

   • algirdaitis
    algirdaitis :

    Ekipa Tuska? To zobacz jak PiS teraz zadluza. Co robi ekipa Szydlo pod nakazem Kaczynskiego. Zadluzanie PO to byl pryszcze w porownaniu do obecnego zadluzania PiS. Nawet Duda zawiozl upancom wiecej pieniedzy niz Komorowski. Komorowski „tylko” 100 Mio. Euro, Duda juz 1 Miliard Euro. Jesli PO robilo USA laske, to jest pytanie jaka lache musi teraz PiS robic USA?

 1. greg
  greg :

  Ukrainscy historycy juz 25 lat oklamuja wlasnych obywateli i zaklamuja historie, wiec ze strony polskich, musi pojsc adekwatna i mocna, konsekwentna i stala odpowiedz. Oto w skrocie stanowisko ukrainskich wladz. Wybaczamy wam Polakom doznane krzywdy, i prosimy o wybaczenie ALE OUN i UPA oraz reszta sprawcow bestialskiego ludobojstwa na 200 000 polskiej ludnosci cywilnej (w tym skazani prawomocnymi wyrokami na kare smierci ukrainscy terrorysci z polskim obywatelstwem, to dla nas wzor do nasladowania i nasi bohaterowie, ktorych podziwiamy i oddajemy im czesc. Zgodnie z zasadami ukrainskiego integralnego nacjonaluzmu i tworczego terroru oraz (antychrzescijanskim) Dekalogiem nacjonalisty obecnie postapilibysmy tak samo. Objaw najwyzszej bezczelnosci, bezrefleksyjnosci, braku wrazliwosci i szacunku dla sasiadow oraz pelnoobjawowy przyklad historycznej schizofrenii i mitomanstwa! A swoja droga, my nigdy nie umielismy konsekwentnie postepowac z zasadzonymi na smierc terrorystami, w tym polskimi obywatelami.

  Naiwniacy i durnie u koryta nie wiedza, ze po banderowskim przewrocie na Ukrainie, nadal obowiazuja wytyczne Providu OUN ws. Polski uchwalone w 1991 r. oraz Dekalog banderowca. Niech matoly wreszcie odrobia lekture, zanim zaczna sie bratac z falszywymi przyjaciolmi. Czuja wsparcie USraela to sa bunczucni, ale zmieni sie prezydent i polityczna koniunktura, to zostana w miejscu nazuwanym: czarno-czerwona banderowska dUPA.

  • algirdaitis
   algirdaitis :

   Masz racje. Przed wojna polski sad skazal tego sukinsyna bandere na smierc a potem mu glupcy zamienili kare wiezienia na dozywocie i po 1 wrzesnia nikt tego bandyty nie zalatwil. Czesc tych terrorystow i kumpli bandery uciekla do Wegier. Wegrzy ich zlapali i od razu pod mur postawili i rozstrzelali. Wegrzy w przeciwnosci do Polakow nie bawili sie i nie cackali ze swoimi wrogami. Pod sciane i sprawa zalatwiona. W Polsce zawsze jakis dziwny humanitaryzm w stosunku do wrogow Polski kosztem pozniejszych setek tysiecy pomordowanych Polakow.

 2. manetekelfares
  manetekelfares :

  Co na to „nasi” rządzący? Nic. Błahostka nie wymagająca nawet zajmowania jakiegokolwiek stanowiska. Przykra refleksja jest taka, że gdyby „bracia” upaińcy ogłosili aneksję Polszy to samostijnej upainy, to te kanalie też by nie zabrały głosu, a jeżeli nawet to byłby bełkot w postaci: Putin, Moskwa, zagrożenie rosyjskie, silna demokratyczna Ukraina i kolejne ble,ble,ble…

 3. banderacwel
  banderacwel :

  I to są właśnie zajebane ścierwa banderowskie którzy plują polakom w twarz a pierdolony maliniak jeździ do tych cweli padlin świętować faszystowskie jakieś zbiorowisko chuj z takimi prezydentami którzy udają wielkich patriotów a padlińcom pałki obrabiają i jeszcze prezentują tym śmieciom dużą kasę

 4. alexwolf
  alexwolf :

  Przyzwyczajajcie się do tego, gdyż na Ukrainie jest mentalność mongolska, tam szanują tylko silnych a słabymi pomiatają, jak mają traktować kraj, który nawet jak się na niego pluje, wyzywa,obraża, gwałci, pomiata nie odpłaca pięknym za nadobne tylko się oblizuje, mówi dziękuję i na dodatek jeszcze płaci kupę forsy i sponsoruje wszelakie zachcianki swojego adwersarza? Jak tak dalej będzie, to ich bezczelność i wrogość będzie wzrastać, kosztem Polaków, bo na pewno nie rządzącej polskojęzycznej żydomasonerii…

 5. pro_patria
  pro_patria :

  upaińscy „intelektualiści” – świetny żart, to tak warstwa społeczna tam istnieje ??? Macie rządzące miernotki co chcięliście. Ponosicie konsekwencje braku zdecydowanych działań wobec kraiku-żartu historii. Najstraszniejsze jest to, że powaga Rzeczpospolitej i Narodu polskiego przy tym cierpi…

 6. algirdaitis
  algirdaitis :

  To nie sa ukrainscy intelektualisci, to sa wszyscy agenci Moskwy na czele z tym Krawczukiem. Teraz widac, jak szczerze chcial pojednania ten caly bander Krawczuk w swoim liscie do Polski. Swoja droga cholernie bezczelnym i falszywym. Putin dobrze wie, kto to byli banderowcy, upa i inna zaraza z tych nacjonalistycznych ukrainskich band mordercow i dobrze wie, ze Polacy Ukraincom nigdy nie wybacza czczenia bandersynow. Kazdy postawiony pomnik banderze, suchewyczowi czy innemu bestialskiemu mordercy z UPA to prezent dla Putina. Zastanawiam sie, skad na Ukrainie w ich parlamencie w Kijowie i w rzadzie Ukrainy tyle agentow Putina? Mam daleko idace podejrzenia, ze ustanowienie bandery jako bohatera narodowego Ukrainy i UPA jako bohaterskiej organizacji Ukrainy to spisek Moskwy i Putina a rzadzacy Ukraina to agenci Moskwy, ktorzy dobrze wiedza, ze nie bedzie przyjazni miedzy Polska a Ukraina, dopoki bandera bedzie bohaterem Ukrainy i beda staly na Ukrainie pomniki tego mordercy Polakow bandery.

 7. mop
  mop :

  Salonowe QURWY skupione wokół magazynu „Liberte” wystosowały list do Ukraińców przepraszając ich za wyrządzone im krzywdy. Po listem podpisali się min. Mateusz Kijowski, Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik.
  Te QRWY biją się w pierś w imieniu Polaków i mówią o zagrożeniu Europy przez „nacjonalizm” i „rosyjski imperializm”. Pisza także o „bratobójczych konfliktach” pomiędzy Polakami i Ukraińcami.
  Poniżej FRAGMENT listu otwartego:
  Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma. Bracia Ukraińcy… Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma. Przed nami podobne słowa wypowiedzieli przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego, do wzajemnego przebaczenia gorąco zachęcał nasze narody papież Jan Paweł II. Na rzecz pojednania niestrudzenie działali Jerzy Giedroyc i Jacek Kuroń, a także prezydenci naszych państw. Apelujemy do społeczeństw i parlamentów obu krajów, by nie zapominano o ich naukach.

  Wina wymaga zadośćuczynienia, którym w relacjach między naszymi narodami jest wykuwanie prawdziwego braterstwa. Na przekór polskiej i ukraińskiej małoduszności, w dobrych, ale też w złych czasach, które, być może, nadchodzą na naszą wspólną Europę, zagrożoną nacjonalizmami i rosyjskim imperializmem. CAŁOŚĆ TO NA http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/liberalowie-przepraszaja-ukraincow-za-wyrzadzone-im-przez-polakow-krzywdy