Ukraiński minister gospodarki i handlu Aivaras Abromavicius złożył dymisję. Jak zaznaczył, głównym powodem jego rezygnacji był konflikt z wiceszefem partii Blok Petra Poroszenki, Ihorem Kononenko. Ujawnił przy tym zakulisowe machinacje z udziałem Kononenki i administracji prezydenckiej.

Wczoraj podczas konferencji prasowej w Kijowie Abromavicius powiedział, że on i jego ludzie są gotowi do natychmiastowego odejścia. W oświadczeniu na stronie internetowej ministerstwa stwierdził, że nie chce być „przykrywką dla jawnej korupcji, ani marionetką tych, którzy chcą ustanowić kontrolę nad finansami publicznymi w stylu poprzedniego rządu”. Dodał, że nie chce również spotykać się z zagranicznymi inwestorami, mówiąc im o sukcesach, gdy pewne sprawy „w interesie pewnych osób są załatwiane za moimi plecami”.

Jako jedną z takich osób wymienił zastępcę szefa Bloku Poroszenki, Ihora Kononenko. Jego zdaniem w ostatnim czasie Kononenko blokował jego działania. Miał również stać za inicjatywą ws. jego odwołania ze stanowiska. Zarzucił mu również wpływanie na obsadę stanowisk w ważnych spółkach, m.in. w Ukrtransamiak, gdzie zamiast usuwać ludzi powiązanych z dawną Partią Regionów, porozumiał się z nimi, umieszczając sowich ludzi w zarządzie.

Kononeko naciskał również, by mieć „swojego” wiceministra u Abarmoviciusa. Odchodzący minister otrzymał w tej sprawie telefon z administracji prezydenta Poroszenki z naciskiem, by zaakceptować tę osobą. Odpowiedział, że nie będzie częścią takich targów i poprosił o zwolnienie z obowiązków.

Składając podziękowania Abarmovicius powiedział, że „złe siły” chcą cofnąć prowadzone reformy i należy pozbyć się „nadzorców, którzy doją ukraińską gospodarkę”. „Dla takich ludzi nie powinno być miejsca w ukraińskiej polityce i w rządzie” – stwierdził.

Abarmovicius pełnił swoją funkcję od grudnia 2014 roku.

Unian.info / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. patriota
    patriota :

    Ministerstwo Gospodarki i Handlu upainy ?? Nie wiedziałem, że taki twór istnieje. Mi znany jest pod nazwą: Ministerstwo Defraudacji i Żebru Wszelkich Finansów z MFW i od Innych Frajerów (np. z naszego kraju za rządów po/pis).