Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o przygotowywanie wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy wydało zalecenia na wypadek wybuchu w elektrowni.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekonywał we wtorek, że rosyjskie wojsko umieściło „przedmioty przypominające materiały wybuchowe” na dachu kilku bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

„Możliwe, że [siły rosyjskie zrobiły to], aby zasymulować atak na stację” – powiedział Zełenski. Ostrzegł także prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że rosyjskie wojska planują „niebezpieczne prowokacje” w zaporoskiej fabryce.

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy wydało zalecenia na wypadek wybuchu w elektrowni. Obejmują one przygotowanie mieszkańców „strefy potencjalnego wypadku radiacyjnego” do ewakuacji.

Renat Karchaa, doradca rosyjskiej firmy jądrowej Rosenergoatom, powiedział państwowej agencji informacyjnej TASS, że siły zbrojne Ukrainy przygotowują się do ataku na elektrownię w Zaporożu 5 lipca przy użyciu amunicji z odpadami radioaktywnymi.

W środę w radiu Sputnik rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała: „Zełenski zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny na Zaporoską Elektrownię Jądrową”.

Zdaniem Zacharowej ani Stany Zjednoczone, ani Wielka Brytania nie widzą w tym zagrożenia. „Tymczasem żaden zakątek planety nie pozostanie nienaruszony, ponieważ istnieją takie rzeczy jak atmosfera, światowy ocean i rolnictwo” – podkreśliła Zacharowa. „Jeśli coś się stanie, wpłynie to na wszystko – powietrze, wodę i żywność. A Zełenski wyraźnie stara się wykorzystać ten czynnik do swoich ekstremistycznych celów terrorystycznych” .

Wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Dumy Państwowej Jurij Szwytkin odniósł się we wtorek do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił o chęci Polski do przystąpienia do programu Nuclear Sharing. Szwytkin wyraził opinię, że mogłoby to doprowadzić do “poważnego konfliktu”. “Oczekiwanie Polski jest dość realistyczne. Może to po prostu doprowadzić do spirali napięć  – to łagodna opcja. Gorszy scenariusz to trzecia wojna światowa z użyciem broni nuklearnej” – oświadczył, cytowany przez portal rosyjskiego radia Govorit Moskwa.

Jego zdaniem, kraje NATO “podejmują coraz więcej kroków w tym kierunku”. “Nie rozumieją i nie zdają sobie dziś sprawy, że nie będzie zwycięzców i przegranych” – stwierdził.

Jak informowaliśmy, podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli, szef polskiego rządu oświadczył: „W związku z tym, że Rosja ma zamiar rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi, my tym bardziej zwracamy się do całego NATO o wzięcie udziału w programie Nuclear Sharing”.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply