Według rzecznika prezydenta Turcji, Ibrahima Kalına, kraj nie zamknął drzwi przed członkostwem Szwecji w NATO, jeśli podejmie niezbędne kroki – przekazał w sobotę Daily Sabah.

Jak poinformował w sobotę portal Daily Sabah, według rzecznika prezydenta Turcji, Ibrahima Kalına, kraj nie zamknął drzwi przed członkostwem Szwecji w NATO, jeśli podejmie niezbędne kroki. „Drzwi dla Sztokholmu nie są teraz zamknięte, ale przebieg procesu, jego tempo i termin zakończenia zależy od kroków Szwecji” – powiedział Kalın w rozmowie z prywatnym nadawcą NTV.

Powiedział, że nowy rząd Szwecji jest „szczery i sumienny w tym zakresie”. Ale nie ma wystarczających instrumentów, aby podjąć kroki prawne, aby rozwiązać obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa.

W Szwecji w zeszłym roku wprowadzono poprawkę do konstytucji, która weszła w życie w styczniu, a nowa ustawa antyterrorystyczna w tym kontekście wejdzie w życie 1 czerwca – przypomniał Kalın.

„Kiedy ukończą ją za około dwa miesiące, będą mogli podjąć bardziej zdecydowane, konkretne i owocne kroki w celu rozwiązania naszych problemów związanych z bezpieczeństwem” – powiedział, powtarzając, że Ankara zasadniczo nie jest przeciwna rozszerzeniu NATO.

Prawo wejdzie w życie w czerwcu, powiedział Kalın, dodając, że „zobaczymy, jak szybko mogą się iść naprzód”.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że jego kraj ratyfikuje protokół o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Według Erdoğana Finlandia podjęła wszelkie konkretne kroki niezbędne do uzyskania członkostwa, a zgoda na przystąpienie do NATO może zostać poddana pod głosowanie parlamentu.

Turecki prezydent przekazał, że rozmowy ze Szwecją będą kontynuowane. Jak podkreślił Erdoğan, Turcja przestrzega polityki „otwartych drzwi” Sojuszu.

Oprócz Turcji ratyfikację przystąpienia nowych członków muszą też ratyfikować Węgry. Głosowanie w węgierskim parlamencie  powinno odbyć się 31 marca.

Kresy.pl/Daily Sabah

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz