W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim ma powstać w 2021 roku nowa dywizja zmotoryzowana – poinformowała we wtorek agencja “Tass”, powołując się na źródła w rosyjskim resorcie obrony.

Agencja “Tass” pisze, że nowa dywizja zmotoryzowana zostanie utworzona w ramach 11. Korpusu Armijnego wojsk lądowych i obrony wybrzeża Floty Bałtyckiej. “Przewidziano działania organizacyjne i kadrowe, po których powstanie nowa dywizja zmotoryzowana w ramach 11. KA” – medium cytuje źródło związane z rosyjskim resortem obrony.

Informacje medium wskazują, że dywizja powstanie częściowo na bazie formacji, które dotychczas podlegały dowództwu 11. Korpusu.

W składzie nowej dywizji miałyby znaleźć się: samodzielny pułk zmotoryzowany, pułk pancerny, brygada zmotoryzowana. Podlegały one wcześniej bezpośrednio dowództwu 11. Korpusu Armijnego. Nowa dywizja ma dysponować kompletnymi jednostkami zabezpieczenia bojowego, m.in. pułkiem artyleryjskim.

Agencja zwraca uwaga, że zgodnie z rosyjskimi normami w skład dywizji zmotoryzowanej wchodzą trzy pułki zmotoryzowane i jeden pancerny (łącznie 10 batalionów zmotoryzowanych oraz sześć batalionów pancernych).

Liczba batalionów pancernych i zmotoryzowanych w składzie 11. Korpusu armijnego rośnie, co jest spowodowane reorganizacją.

Doniesienia o planowanym wzmocnieniu sił rosyjskich w obwodzie dodatkową dywizją zmechanizowaną pojawiały się już w grudniu 2019 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W październiku Rosjanie rozpoczęli wyposażanie jednostek wojskowych obwodu kaliningradzkiego w zmodernizowane czołgi T-72B3.

Do obwodu kaliningradzkiego już wcześniej zaczęto wysyłać, w ramach przezbrajania i wzmacniania, inne ciężkie uzbrojenie: w tym roku wieloprowadnicowe systemy rakietowe Smiercz, a w 2019 roku system przeciwlotnicze Tor-M2.

Zobacz także: Eksperci z USA: w razie rosyjskiej agresji, Polacy razem z siłami USA mają zająć obwód kaliningradzki

tass.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply