– Tego typu rezolucja to krok do tyłu w stosunku do uchwały wołyńskiej i skrajna poprawność polityczna. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z ogromnymi naciskami ze strony ukraińskiej – mówi w rozmowie z Kresami.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, komentując przyjęcie „Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”.

W czwartek Sejm głosami PiS, PO, Nowoczesnej i koła Europejskich Demokratów przyjął w pierwszym czytaniu „Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”. Mimo, że twierdzono, że dokument to „wspólna” deklaracja, to treść obu z nich znacząco się różni. Zawiera ono jednak kontrowersyjne sformułowanie, które w wersji ukraińskiej brzmi: „Pamiętamy walkę polskich i ukraińskich narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu, jaka dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw”.

PRZECZYTAJ: Ukraińska wersja „wspólnej” deklaracji parlamentów z jasnym odniesieniem do UPA

Wyrażenie ruch oporu jest jednoznacznie kojarzone z walką zbrojną, a na Ukrainie przede wszystkim z UPA, w przeciwieństwie do opozycji antykomunistycznej, obecnej tylko w polskiej wersji tekstu, a która dotyczy głównie dysydentów w czasie ZSRR. W ukraińskiej wersji tekstu zamiast sformułowania „sił opozycji antykomunistycznej” znajduje się wyrażenie: „narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu”.

– Tego typu rezolucja to skrajna poprawność polityczna, która wynika bardziej z nacisków politycznych niż z jakiegokolwiek sensu dla historii, a także dla przyszłości– mówi w rozmowie z Kresami.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Zaledwie kilka dni temu władze Ukrainy zablokowały emisję filmu „Wołyń”, który ma przełomowe znaczenie dla relacji polsko-ukraińskich i odkrywania prawdy o ludobójstwie– przypomina duchowny.

Pan Parubij wręcz domagał się czy wzywał polityków polskich, żeby się nie wypowiadali na temat ludobójstwa. A jednocześnie zaanonsował, że taka rezolucja będzie. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z ogromnymi naciskami ze strony ukraińskiej– mówi ksiądz, nawiązując do słów przewodniczącego Werchownej Rady.

– Natomiast kompletnie nie rozumiem, co przez to chce osiągnąć polski Sejm. Poza tym, po raz kolejny będzie postawiony zarzut, że pod wpływem nacisków obcego państwa podejmowane są w Polsce takie a nie inne decyzje– zaznacza ks. Isakowicz-Zaleski.

– Rzeczą szokującą jest to, że w sposób bardzo niedwuznaczny, bez wymieniania z nazwy ukraińskiej powstańczej armii, ustawia się w tym samym szeregu polski ruch oporu, jak rozumiem Polskie Państwo Podziemne, jak i działalność antyniemiecką i antysowiecką wśród innych narodów, z działalnością ukraińską– podkreśla ksiądz. Przypomina, że formacje ukraińskie podczas wojny nie prowadziły walk z Niemcami, lecz z nimi kolaborowały:

– Trzeba pamiętać, że w okresie II wojny światowej organizacje ukraińskie nie prowadziły walki z Niemcami. Była pełna kolaboracja: były tworzone przez Stepana Banderę i Romana Szuchewycza bataliony Abwehry „Nachtigall” i „Roland” na służbie niemieckiej. Później była SS Galizien, formacja całkowicie kolaborancka, a wcześniej jeszcze ukraińska policja pomocnicza, która brała udział w Holokauście. Natomiast UPA swojego ostrza też nie kierowała przeciwko Niemcom. A więc generalnie brała udział w ludobójstwie Polaków, a później walczyła z sowietami, więc nie za bardzo wiem jakie to formacje ukraińskie walczyły z Niemcami. Tu nie można postawić znaku równości np. z AK, która była w koalicji aliantów i walczyła z Niemcami, którzy byli agresorem.

– Uważam, że jest to krok do tyłu w stosunku do uchwały wołyńskiej z 22 lipca– podkreśla duchowny. – W przyjętej wczoraj przez Sejm uchwale nie ma ani słowa o ludobójstwie. Jest mowa o dwóch systemach totalitarnych: niemieckim i sowieckim. Natomiast ponownie całkowicie pomięto milczeniem sprawę ludobójstwa na Polakach.

Polska Agencja Prasowa w swoim komunikacie podaje błędnie, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę w dokładnym tłumaczeniu. Tekst ukraińskiej uchwały podał portal „Ukraińska Prawda

CZYTAJ WIĘCEJ:
Sylwester Chruszcz z Kukiz’15: wspólna deklaracja parlamentów Polski i Ukrainy zrównuje polskich patriotów z upowcami
Kukiz’15 protestuje przeciwko wspólnej deklaracji parlamentów Polski i Ukrainy

Poseł Kukiz’15 Sylwester Chruszcz komentując wcześniej tę sytuację dla Kresów.pl stwierdził, że tego rodzaju różnice „świadczą o tym, że uchwała była przygotowana bardzo szybko i w sposób niedbały”.

– PiS-owi zależało na podkreśleniu współpracy polsko-ukraińskiej dla której może poświęcić polską pamięć o kresach. Zależało im na uwypukleniu aktu, co położyło na szalę polską pamięć o kresach. Takie działania i pozwolenie na niejednoznaczość w treści na pewno nie służy pojednaniu i w przyszłości na pewno staną się kolejną kością niezgody– stwierdził Chruszcz.

KRESY.PL / Marek Trojan
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  czas_przebudzenia :

  Dzięki takim odważnym ludziom jak ks. Isakowicz-Zaleski małe kanalie mają problem ze przeforsowaniem swojej wersji kłamstwa. Prawdę dał Chrystus, a znakiem rozpoznawczym zła jest ciągłe kłamstwo. Bo szeregowi wyznawcy zła, nawet gdy tego nie rozumieją, są tylko pożytecznymi durniami w rękach masonów, a masoni są tylko pożytecznymi durniami w rękach demonicznych bytów duchowych (i choćby jakiś nędznik spośród ziemskich kanalii nawet bardzo się starał, to jest tylko marionetką upadłych aniołów i jest zbyt głupi, by zrozumieć grę toczoną wyżej – ziemska kanalia ma tylko swą tymczasową radość czynienia zła tutaj na ziemi). ————–. Znak Boży jest dość wyraźny dla banderowców – chcieli opanować zbrodnią i podstępem Polskę (jakieś „sukcesy” mieli na tym polu), a podana im wizja „wielkiej ukrainy” rozjechała im się w strzępy i mają tylko krew, nędzę i upadek. Może do ogłupionych łbów neo-banderówców dotrze, że są tylko pożytecznymi głupcami w rękach całkiem ziemskich sił, których nawet nie rozumieją – zostali wrobieni w zbrodnie, w wojnę domową i w postępującą nędzę. A będzie jeszcze gorzej, gdy tego nie zrozumieją.

 2. upadlina
  upadlina :

  naciski upadlińskie nie są takie istotne!!………Pytanie dlaczego „nasze” barany słuchają tych nacisków!!……..Odpowiedź brzmi: Bo są naciski uSSmańskie!!…………I to właśnie te zaoceaniczne ku*wy stoją za tym, że „nasze” barany zachowują się jak cioty!!……….Czy to w sprawie upadliny, czy CETA !!

 3. Avatar
  algirdaitis :

  I sejm Polski klepnal takie zdanie: „jaka dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw”?

  Rozumiem przez to, ze sejm Polski podkresla, ze zbrodnie banderowskie, ludobojstwo upa na Polakach, Czechach, Ormianach, Zydach i sprawiedliwych Ukraincach dalo moralne podstawy???? No po prostu rece opadaja. Co za tumany i co za banderowcy siedza w tym polskim sejmie? Wszystkich ich natychmiast poza Kukizem15 z sejmu wywalic!!!!! Wstydu te posly osly nie maja. Nesamowita bezczelnosc.

  Ksiadz Zaleski ma racje, tyle ze powinien byl powiedziec, ze to nie krok ale dwa w tyl. Czyli jestesmy dalej w tyle niz bylismy przed Uchwala Wolynska.

  I wydaje mi sie, ze to nie tylko naciski Ukrainy ale pewnie USA i Kanada naciskaly, zeby za wszelka cene taki belkot zostal ogloszony w parlamentach Polski i Ukrainy. Zreszta za kanadyjskie pieniadze ukrainskiej diaspory w Kanadzie juz sie wykupuje nieruchomosci w Przemyslu, gdzie w dodatku rzadzi jako prezydent Ukrainiec Choma.

  Ludzie, obudzcie sie, mowcie w rodzinie, przyjaciolom, znajomym kolegom, mowcie wszedzie, gdzie jestescie, co nam Ukraincy znow szykuja.

  A w trakcie wyborow pogoncie te wszystkie sprzedajne partie PO, PiS, N. Wszedzie w nich siedza banderowcy, Zydzi i inne antypolskie gnidy. Poki nie jest za pozno.

 4. Avatar
  greg :

  Pisowska frajernia zgrywając rzekomych patriotów, dorwała się oszukańczo do żłobu, przekupiła naiwnych hasłem 500+, sobie wzięła Koryto+, a teraz zaprzedaje naród bratając się z potomkami i czcicielamów bestialskich morderców i ludobójców Polaków. Jedem naiwniak, pod maminą spódnicą chowany, wystawił na śmierć siebie i 95 czołowych osób w państwie ruskim służbom, drugi jeżdził na kocie i spod pach banderowca Tiahnyboka wykrzykiwał banderowskie zawołania „slava ukrajini, herojam slava”. „Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić” tępe szkodniki i zaprzańce!

 5. Avatar
  azar :

  O trudnych relacjach polsko – ukraińskich w kontekście prawdy o zbrodni wołyńskiej , pokazanej w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego rozmawiali goście wczorajszego programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego: Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, ks. Isakowicz-Zaleski, Paweł Zalewski z PO, Michał Dworczyk z PiS, a także Kazimierz Wóycicki , historyk pisarz oraz Stanisław Srokowski autor powieści „Nienawiść” i współautor scenariusza filmu „Wołyń”. … http://wpolityce.pl/historia/312685-warto-rozmawiac-o-wolyniu-i-relacjach-z-ukraina-ks-isakowicz-zaleski-smarzowski-przelamal-mur-milczenia-i-intryg

  • Avatar
   zefir :

   „azar”:Na Boga nie zalecaj tej polityki pl.Korzystając z Twej sugestii chciałem opublikować tam post krytykujący działalność Tymy-dostałem minus 923 pkt,co wyklucza publikację.Złagodziłem krytykę w następnym poście do potulnej-dostałem minus 2 pkt,co również wyklucza publikacją.Na pochwałę Tymy nie zdobylęm się i zrezygnowałem z dalszej zabawy.Niemniej pozdrawiam.

   • Avatar
    azar :

    Witaj kolego. Akurat przeglądam wiele różnych portali i co do tego wspomnianego to powiem Ci, że jestem tam logując się już zablokowany a kiedy komentarz chce jako gość umieścić to za długo on sie nie ukaże bo za chwilę jest już kasowany. Był czas, że miałem tu bana całkowitego jak i na onecie. Takiej cenzury jak u Karwowskich to nawet w szmatławcu lisweeku nie miałem gdzie jechałem po nich jak po ścierze. PiSlamiści mają klapki na oczach więc żadne komentarze do nich i tak nic nie przemówią. Oni dobrze wiedzą, że czarne jest białe a białe jest czarne. A my to ruskie agenty z Kremla, hihi. Ale jeśli my z Kremla to oni raczej z Kijowa albo z mieszkania Tymy. Pozdrawiam

 6. Avatar
  gotan :

  Poznaliśmy zdrajców z Sejmu RP…to ważne aby wiedzieć,że oprócz tych 44 sprawiedliwych co widziało zło…reszta polskojęzycznych poszła jak muchy na lep!. Szkoda jakiegokolwiek komentarza dot. tzw „deklaracji”….Tak postępuję najgorsze kanalie !!!…Poznać należy nazwiska tych co tak „uczynnie” głosowali za przekłamywaniem naszej historii.! Okazuje się ,że podłość nie zna granic! Wszelkie dywagacje nic tu nie dadzą Zapewne część z komentujących widziała wczoraj program J.Pospieszalskiego….za komentarz wystarczy tylko oglądanie takich …jak tyma, woycicki..czy też zalewski….ale to probanderowscy protektorzy ! Mam nadzieję,że w najbliższych wyborach do Sejmu RP…PiS.PO.PSL.Nowoczesna nie będą wybierani…..Takich ludzie należy sie wystrzegać!

 7. Avatar
  kbog :

  Tzw. „nasze ” pożal się Boże elity polityczne , czytaj korytowcy nie działają w interesie naszego kraju ale w interesie USA , bo stamtąd płyną polecenia. Nasze sprzedajne kundle realizują je na kolanach wbrew oczywistym interesom Polaków. Na użytek maluczkich wrzeszczą jak to Polska jest suwerenna. Prawda jest zupełnie inna – jest bardziej zależna od USA aniżeli w głębokim PRL od ZSRR.

 8. Avatar
  kbog :

  Tzw. „nasze ” pożal się Boże elity polityczne , czytaj korytowcy nie działają w interesie naszego kraju ale w interesie USA , bo stamtąd płyną polecenia. Nasze sprzedajne kundle realizują je na kolanach wbrew oczywistym interesom Polaków. Na użytek maluczkich wrzeszczą jak to Polska jest suwerenna. Prawda jest zupełnie inna – jest bardziej zależna od USA aniżeli w głębokim PRL od ZSRR.

 9. Avatar
  zefir :

  Tlo jakiś polityczny obłęd.Oto banderowiec Porubij bezczelnie domga się bvy polscy politycy nie wypowiadali swych opinii nt filmu „Wołyń”Smarzewskiego.Jakie to prawo ma ta banderowska zbrodnicza menda Porubaj do uatawiania politycznego polskich politykłów2?Ta banderowska swołocz Porubaja nie3 odróżnia banderowskiej świńskiej dyplomzcji od świńskiego ,bezczelnego koryta.Opinie nt filmu „Wołyń” będą kwitnąć tak w Polsce ,jak w banderlanezie.Owoc zakazany zawsze jest najsmaczniejszy.

 10. Avatar
  zefir :

  Ta probanderowska deklaracja antypolskich świrów sejmowych to nic takiego, nie mając poparcia publicznego dla banderowskich bestialstw na polskich niemowlakach,dzieciach,kobietach,ciężarnych polskich matkach teprobanderowskie świry kompromiyują się.Jak można rościć pretensję do miana Polaka,gdy popiera sięnieludzkie banderowskie,dzikie i zwyrodniałe zbrodnie na niewinnych ,cywilnycy Polkach z Kresów Wsch riezanych bestialsko przez ukraińskie bydło kolaborujące z hitleryzmem.Polski Sejm to z punkyu widzenia Wołynia i Ukrainy ,to zgraja głupców,bezczelnych zdrajców polskich wartości i interesów.To włzśnie przykład tej polskiej sejmowej miernoty,niezdolnej do realizacji wzniosłycn,polskich,patriotycznych haseł i zawołań.

 11. Avatar
  greg :

  Muszę to w końcu napisać wprost bo ci u steru cieżko rozumują. Jeden ze sterników „bohaterów”, przez swą głupotę i brak przewidywania, najpierw wystawił rosyjskim służbom siebie i 95 czołowych osób w Państwie, a teraz drugi wysługuje sie nie tylko USA, ale też bankrutującej, banderowskiej Ukrainie. Zamiast wyznaczyć granice i tylko w minimalnym, koniecznym stopnu wspierać (antyrosyjski) nacjonalizm bankrutującego, banderowskiego sąsiada, nie zapominając przy tym o normalnej i demokratycznej większości w tym kraju – na wszystko banderowskiej władzy pozwala i hoduje nam fałszywych banderowskich „przyjaciół”. Doprowadził do tego, że Sprawiedliwi Ukraińcy boją się teraz publicznie przyznać, że pomagali Polakom, a on i polskie władze, już niedługo wg nowego banderowskiego protokołu dyplomatycznego, przy każdej wizycie będą zobowiązani do składania wieńców i kwiatów przed mauzoleami i pomnikami: Bandery, Szuchewycza, Kłaczkiwśkiego, Doncowa oraz in morderców i degeneratów, natomiast polska mniejszość jest uciskana i w rosypce. Najpierw wykrzykiwał banderowskie hasła na Majdanie, a teraz twierdząc, że prowadzi niezależną, podmiotowa politykę m/nar., wysługuje się nie tylko fałszywym władzom USA, ale też rządowi państwa gloryfikującego ludobójców 200 tys. polskiej ludności cywilnej. Co więcej, poprzednicy i on rozdali większość z ponad 100 tys. Kart Polaka Ukraińcóm, w większości tym fałszywym i zbanderyzowanym. „Bohaterze”, co rzeczywiście uczyniłeś dla Polski, ilu jej wrogów unieszkodliwiłeś i jakie spowodowałeś straty? – 0 wrogów, 0 zł. – A przy jakich stratach własnych? – 96 osób i około 300 mln zł. – Toś ty buc i szkodnik, a nie żaden bohater! Jeśli nie możesz wroga zniszczyć, nie prowokuj zbytnio i nie narażaj naród na jego atak nuklearny na swoim terytorium. Rób dobrą minę do złej gry i realizuj korzystne dla Polski cele.