Światowy Kongres Żydów w oficjalnym oświadczeniu zgłasza pretensje do „złotego pociągu”. Twierdzi, że jego ładunek może zawierać rzeczy należące do Żydów.

Szef organizacji Robert Singer, znany również z szeregu roszczeniowych wypowiedzi względem Polski,wydał w Nowym Jorku oświadczenie, w którym w imieniu Żydów zgłasza pretensje do ładunku „złotego pociągu”. Twierdzi, że może on zawierać wartościowe przedmioty pochodzące z grabieży mienia żydowskiego. W takim wypadku, argumentuje, powinny one wrócić do swoich prawowitych właścicieli lub ich spadkobierców. „Mamy wielką nadzieję, że polskie władze podejmą właściwe kroki w tym zakresie”– powiedział Singer.

Wcześniej rosyjski prawnik Michaił Joffe twierdził, że pełne prawo do ładunku pociągu ma Rosja– jako prawny sukcesor ZSRR, który był członkiem koalicji antyhitlerowskiej. Jego zdaniem, jeśli ładunek zawiera mienie wywiezione z terytorium ZSRR, to powinno ono zostać zwrócone Rosji. Zaznaczył również, że znalazcy nie mają prawa do 10 proc. wartości znalezionego ładunku, ponieważ pociąg nie jest skarbem, lecz najpewniej zawiera dobra pochodzące z grabieży.

IAR / dziennik.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

35 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
     tutejszym :

     Szaty i naczynia liturgiczne chcesz Pan zawłaszczyć? Święte księgi też powinny być zwrócone. A przykazanie nr 7: „szlachectwo zobowiązuje”… powinna obowiązywać nawet Pana. Nie wolno nam z góry zakładać że jak żydowskie to nie do oddania. Do przedmiotów Ich kultu nie dotykał bym się, niezależnie od ich wartości. Tak samo do zrabowanych Żydom precjozów. Oddać trzeba każdemu to, do czego swoje prawa udowodni… 7!

     • Avatar
      poznaniak74 :

      „Szaty i naczynia liturgiczne”, a od kiedy to Światowy Kongres Żydów jest właścicielem i jedynym deponentem wszystkich żydowskich naczyń liturgicznych!? Jeżeli zostały zrabowane z synagog i miejsc modlitwy z terenów dawnej IIRP, to albo się znajda spadkobiercy, albo powinno przejąć je Państwo Polskie, i żadnenu Światowemu Kongresowi Żydów nic do tego. Przeczytaj sobie także komentarz Piotr_B i przestań bzdury wypisywać…

     • Avatar
      zan :

      Tutejszym nie zna prawa rzymskiego – fundamentu NASZEJ cywilziacji. Wg. prawa rzymskiego mienie, które przepadło (bez spadkobierców) przejmuje państwo danego obywatela. Wg. talmudu cała własność należy do Żydow. Echem Talmudu jest podejście Żydów, do pożydowskiego mienia. Ono wg. nich jest ZAWSZE żydowskie. To tak jakby Polska miała pretensje do majątku zmarłego bezpotomnie polskiego milionera w Australii. Albo Watykan do majątku każdego katolika. Te żydowskie akcesoria liturgicznie mogą spocząć w jakimś polskim muzeum. W czym problem? Ano w tym, że co goja to wspólne, a co żydowskie to żydowskie. To jest oficjalna ideilogia szownistów żydowskich. Pan Tutejszym wyraził ją wprost jako swoje przekonania.

     • Avatar
      tutejszym :

      Pan Tutejszym w tej materii nie ma żadnych przekonań. Pan Tutejszym szuka odpowiedzi na aktualnie powstały potencjalny problem. Do spraw wiary zawsze należy podchodzić bardzo ostrożnie, niosą one w sobie często olbrzymi ładunek emocji, nie zawsze poddający się racjonalnym argumentom. Proszę o nie wypowiadanie się w moim imieniu, sam to zrobię lepiej.

     • kojoto
      kojoto :

      Z tymi „szatami i naczyniami liturgicznymi” to wypaliłeś jak filip z konopii. Nawet jeśli będzie tam mienie z synagogi, to co to ma wspólnego ze Światowym Kongresem Żydów??? Jeśli są tam wogóle jakieś kosztowności, to najprędzej zrabowane Polakom. Tak czy owak jeśli nie znajdzie się konkretnych spadkobierców, to całość należy do skarbu państwa i nic do tego, rosjanom, żydom, niemcom i Tutejszemu.

     • Avatar
      tutejszym :

      Według objaśnienia Pan Zefira „Gminy żydowskie i Związki ich Gmin w Polsce posiadaą osobowość prawną i jako takie mogą dziedziczyć na zasadach fizycznych osób prawnych.Gminy żydowskie,oraz Związek tych Gmin w Polsce,zgodnie z art4 Ustawy ,są niezależne organizacyjnie od jakichkolwiek zagranicznej władzy religijnej i świeckiej.Stąd też Światowy Kongres Żydów jako międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich z ok 115 krajów świata,organizacja syjonistyczna i popierająca Państwo Izrael, formalnie nie ma prawa wtrącania się do organizacji żydowskich w Polsce.Jednak poza tymi formalnościami jest nakaz jednoczenia”. Wynika z tego że Gminy żydowskie,oraz Związek tych Gmin w Polsce mogą dziedziczyć na zasadach fizycznych osób prawnych. Pańskie stwierdzenie że „nic do tego, Rosjanom, Żydom, Niemcom i Tutejszemu.” jest prawdziwe pod warunkiem że usunie Pan słowo „Żydom”. Mówimy „Wypadłeś Pan jak Filip z konopi (dawne określenie zająca )”, tak że Pan wypaliłeś i spudłowałeś. Pozdrawiam.

     • Avatar
      zefir :

      „Tutejszym”:Ja wcześniej nie uprzedzałem,że sprawa nie jest łatwa,nie jest oczywista,co czynię teraz.Wymóg prawny ,zgodnie z którym również Gmina,czy Związek Gmin Żydowskich muszą udowodnić prawa do spadkobrania,tzn że dany przedmiot roszczen był jej/jego własnośćią przed np zrabowaniem jest bardzo trudny do spełnienia.Aktualnie Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zrzesza 8-em Gmin Żydowskich/z:Warszawy,Wrocławia,Krakowa,Łodzi,Szczecina,Katowic,Bielka-B,Legnicy/.Poza tym Związkiem są jeszcze 3-y gminy:_Gmina Wyznaniowa StarozakonnychRP,Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego,Izraelicka Niezależna Gmina Wyznaniowa w Poznaniu.Należy zgłębić i wyjaśnić problem,czy te dzisiejsze gminy,jak też związek gmin stanowią ciągłość statutową/prawną/wobec gmin i związku gmin sprzed IIWŚ.Jeśli nie stanowią tej prawnej ciągłości i są innymi organizacyjnymi jednostkami prawnymi to nie mają podstaw prawnych do roszczeń z tytułu spadkobrania.W tym bowiem przypadku nie liczy się pokrewieństwo,jak w przypadku osób fizycznych,lecz sądowe zapisy rejestrowe i treści statutów.Oprócz tego są inne komplikacje wynikające chociażby ze zmiany granic RP.Na dzisiejszych terenach IIrp funkcjonują również inne od polskiego systemy prawne.Zawsze jednak gdy mówimy o Żydach to pamiętajmy,że myślimy wyłącznie o obywatelach polskich żydowskiej narodowości.Gminy i Związki Gmin Żydowskich,które były w IIRP mogą wogóle dzisiaj nie istnieć i tylko Skarb Państwa jest uprawniony do nieodpłatnego przejęcia mienia po nich.Światowy Kongres Żydów/ŚKŻ/jakby nie uznawał państwowych niuansów prawnych,w tym polskich-dla niego nie liczy się obywatelstwo tylko status żyda.Nie sądzę by ŚKŻ chodziło o szaty i naczynia liturgiczne,czy też „święte” księgi.Ostatecznie takie pozycje po przejęciu przez Skarb Państwa mogą być przekazane w depozyt,czy nawet podarowane polskim organizacjom żydowskim.Pejsatym ze ŚKŻ głownie chodzi o gold-na samo brzmienie tego słowa dostają orgazmu chciwości i wtedy uciekają się do wyroczni Talmudu.

     • Avatar
      tutejszym :

      Dziękuję kolejny raz Panu za objaśnienie, zrozumiałem. Gdyby istniała suwerenność prawna RP wobec żądań Izraela to był bym spokojny. Ale jest jak jest, czyli w danej chwili, według mnie, nieciekawie. Przepraszam Wszystkich i wracam do swoich buraków. Susza potworna ale arbuzy obrodziły. Pozdrawiam. Ja się po prostu na tym nie znam. Jedyne wyjście gdyby ładunek w tym pociągu okazał się transportem broni oraz tysiącem egzemplarzy Mein Kampf. Oddać wtedy tą literaturę Żydom po uprzednim przyjęciu od Nich pisemnego uzasadnienia…

     • kojoto
      kojoto :

      Zgoda na przekazanie im ładunku Mein Kampf, trzeba było zacząć od żartu od razu. Wyrywając się z troskliwymi rozważaniami na temat tego w jakim wypadku coś mogło by się żydom należeć wpisałeś się w popularną w niektórych środowiskach akceptację dla tego, że „żydzi mogą więcej”. To właśnie jest „wypalić (wyrwać się, palnąć) jak filip z konopii”, albo „wyrwać się przed szereg”, nie ma to nic wspólnego ze strzelaniem, chyba, że tak jak „strzelić gafę”, zgoda, że wyrwać się, lub wyskoczyć pasuje bardziej – ale mówią, że język jest żywy. Pozdrawiam.

     • Avatar
      tutejszym :

      Czyli Gmina żydowska jest spadkobiercą przedmiotów dot. wiary? Nie jestem ekspertem, nie znam się na tym. Ale patrzę na to z pozycji Polaków domagającym się zwrotu m. innymi części zbioru Ossolineum, jaki pozostał na ziemiach obecnej Ukrainy. Chcąc odzyskać mienie ruchome należy napisać pismo z podaniem n.p. miejsca zakopania danych przedmiotów. Po pół roku otrzymamy odpowiedź, że nic nie znaleziono. O wyjątkach od tej reguły ja osobiście nie słyszałem. Dotyczy to też naszych przedmiotów liturgicznych. I dlatego profesor Lorentz twierdził że należy czekać na inne czasy w odzyskiwaniu ukrytych naszych skarbów narodowych. Prawo powinno być jednakowe dla wszystkich.

     • Avatar
      tutejszym :

      Czyli Gmina żydowska jest spadkobiercą przedmiotów dot. wiary? Nie jestem ekspertem, nie znam się na tym. Ale patrzę na to z pozycji Polaków domagającym się zwrotu m. innymi części zbioru Ossolineum, jaki pozostał na ziemiach obecnej Ukrainy. Chcąc odzyskać mienie ruchome należy napisać pismo z podaniem n.p. miejsca zakopania danych przedmiotów. Po pół roku otrzymamy odpowiedź, że nic nie znaleziono. O wyjątkach od tej reguły ja osobiście nie słyszałem. Dotyczy to też naszych przedmiotów liturgicznych. I dlatego profesor Lorentz twierdził że należy czekać na inne czasy w odzyskiwaniu ukrytych naszych skarbów narodowych. Prawo powinno być jednakowe dla wszystkich.

   • Avatar
    sobiepan :

    Tutejszym:
    29.08.2015 10:11 /. To raczej ciebie nie dotyczy ,,Szlachectwo zobowiązuje” W odniesieniu do pozostałych bredni. ,,przedmioty bezsprzecznie należące do osób prywatnych” już dosyć dawno uciekły z prędkością wiatru wiejącego nad kominem Spadkobiercy to biorą się z Tel Awiwu gdzie świetnie podrabiają wszelkie dokumenty. Majątek ,,Gminy żydowskiej” został już wielokrotnie w wyniku szalbierstw zwrócony nieprawowitym właścicielom. Jakoś amerykanie nie mają skrupułów domagać się zapłaty za wcześniej zrabowane przez Niemców i przejęte przez nich Polskie dzieła sztuki nawet te które noszą pieczęcie Muzeum Narodowego . Co mdo pozostałej wypowiedzi to już jak zwykle totalny odlot z twojej strony.

   • Avatar
    vileyko :

    jak najbardziej – pod jednym jedynym warunkiem: ze wlasciciel prywatny lub przedstawiciel gminy zydowskiej bedzie w stanie udowodnic ze dany przedmiot nalezy do niego pokazujac dokument jego zakupu lub opisujac cechy charakterystyczne danego przedmiotu (tj. otarcia w konkretnych miejscach pekniecia w konkretnych miejscach etc. etc.) szlachectwo zobowiazuje Panowie ale frajerow nikt z nas robic nie bedzie – bujac to my , ale nie nas panie Tutejszym

  • Avatar
   tutejszym :

   Pan Piotr_B powiedział? : „Jeżeli ci Polacy byli obywatelami II RP i nie ma spadkobierców to te rzeczy które mogły być zrabowane obywatelom II RP polskiego pochodzenia powinny przejść na własność skarbu Państwa Ukraińskiego. Zbrodnie upa generują zyski skarbu państwa ukraińskiego. A ci wstrętni Polacy żądają zwrotu pozostałej części zbioru Ossolineum!!! Nigdy !!!” A więc rację mają Ukraińcy odmawiając nam jakichkolwiek praw do majątku pozostawionego na Kresach? A ja Tutejszym twierdzę że szlachectwo zobowiązuje, Panowie. 7! A może by tak pogadać i dogadać się z Światowym Kongresem Żydów w celu zapewnienia sobie ich poparcia dla naszych prób odzyskania dóbr kulturalnych na Ukrainie. Powinniśmy Im zapewnić odzyskanie w tym pociągu ich dóbr kulturalnych oraz przymusowo powinni wziąć to, co z tego pociągu im damy. Myślę że jakiś drobny kontener granatów ręcznych i Panzerfaustów uzbiera się, bo innych materiałów obecnie raczej nie będzie.

   • Avatar
    zefir :

    „Tutejszym”:Analizuję Pana posty i dziwię się Pana zdziwieniu,popartemu znakami „?”,oraz „!!!”Ja w 100% identyfikuję się ze stanowiskiem”Zana” i innych użytkowników.Na sprawę należy patrzeć od strony regulacji prawnych opartych na fundamentach prawa rzymskiego,obowiązujących w IIRP,PRL i IIIRP.Mienie pozostawione przez zmarłych lub zaginionych obywateli państwa przechodzi na spadkobierców prawnych,zaś przy ich braku na rzecz Skarbu tego państwa.Spadkobiercy zobowiązani są do udowodnienia swych praw do spadkobrania.Dotyczy to wszelkich form mienia,w tym ruchomego i nieruchomego.Tutaj żadne tkliwości w podejściu,czy też odwoływanie się do „szlachectwo zobowiązuje” nic nie wnoszą i nie zmienią.Równie dobrze moglibyśmy udowodnić,że cały „złoty pociąg”najlepiej przeznaczyć na likwidację przyczyn głodowania niemal miliona polskich dzieci-z łatwością znależlibyśmy przekonywujące uzasadnienie.W sprawie gmin żydowskich,czy też Związku tych gmin to:-na teraz sprawa regulowana jest Ustawą z dnia 20 II 1997r o stosunku Państwa do Gmin Wyznania Żydowskiego(GWŻ) w RP /Dz.U.z 1997r nr 41,poz.251/,którą przeanalizowałem.Poprzednio obowiązywała regulacja prawna wg Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 X 1927r o uporządkowaniu stanu prawnego w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze RP,z wyjątkiem woj. śląskiego /Dz.u. z 1928r nr.52,poz.500,oraz z 1945r Nr 48,poz,271/.Co istotne w aktualnej regulacji prawnej:Gminy żydowskie i Związki ich Gmin w Polsce posiadaą osobowość prawną i jako takie mogą dziedziczyć na zasadach fizycznych osób prawnych.Gminy żydowskie,oraz Związek tych Gmin w Polsce,zgodnie z art4 Ustawy ,są niezależne organizacyjnie od jakichkolwiek zagranicznej władzy religijnej i świeckiej.Stąd też Światowy Kongres Żydów jako międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich z ok 115 krajów świata,organizacja syjonistyczna i popierająca Państwo Israel,formalnie nie ma prawa wtrącania się do organizacji żydowskich w Polsce.Jednak poza tymi formalnościami jest nakaz jednoczenia

    • Avatar
     zefir :

     /cd/ się żydów wyrażony w wyjątkowo rasistowskim i szowinistycznym światowym kodeksie mafijnym żydostwa,zwanym Talmudem.To właśnie z niego wszyskie,bez wyjątku Mośki czerpią chciwoć na gold,którego zapach wyniuchali z samej nazwy „złoty pociąg”,by w pośpiechu wyciągać doń swe szulerskie i parchate łapy.O tych pseudowybrańcach,chcących rządzić i zniewalać świat przy pomocy wyłudzanej kasy,mających pierdolca z przerostem swego obrzezanego ego,można wiele pisać,ale po co-szkoda energii.W temacie Ossolineum-jest jasne i są dowody na to,że te zbiory to własność Państwa Polskiego,którego materialne i duchowe wartości zawsze były,są i będą m.inn.w królewskim Lwowie.Ukraińscy banderowcy nie mają moralnej i prawnej racji odmawiając Polsce zwrotu zbiorów Ossolineum.W cywilizacji rzymskiej dobra materialne,w tym kulturalne zwraca się ich właścicielom potrafiącym udowodnić swą własność.Niestety cywilizacja bander-ukraińska,rosyjska,jak też niemiecka jeszcze nie dojrzały do nakazów cywilizacji romano.

 1. Avatar
  wepwawet :

  Swoją drogą (a co wzięło mnie na przemyślenia) to jak jest coś cennego na czym można położyć łapki to wszyscy wyrażają chęć partycypacji oraz gardłują, że mają prawo bo to ich, bo to oni zrobili, bo to, bo tamto – choć pociąg znajduje się na terytorium Polski. — Całkiem inna sytuacja jest z obozami zagłady – te przynależą się Polsce z racji ich położenia, nieważne kto je budował, czy czuwał nad ich działalnością – są Polskie, bo znajdują się na obecnym terytorium III RP. — Taka rozbieżność w podejściu do zagadnienia. 😉