Trzech cudzoziemców, którzy otrzymali odmowy wjazdu do Niemiec zatrzymali w Słubicach funkcjonariusze Straży Granicznej.
Jak poinformowała we wtorek Straż Graniczna, młodzi mężczyźni przebywali w naszym kraju nielegalnie i do czasu wydania decyzji zobowiązujących ich do wyjazdu z Polski, zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
Strażnicy graniczni ze Świecka 29 lipca podczas realizacji zadań służbowych na jednej ze słubickich ulic wylegitymowali trzech cudzoziemców w wieku od 20 do 24 lat, pochodzących z Konga, Mali oraz Senegalu. Mężczyźni otrzymali odmowy wjazdu do Niemiec, po czym pieszo przekroczyli granicę z Niemiec do Polski.
W wyniku kontroli legalności pobytu ustalono, że cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium naszego kraju. Wszystkich zatrzymano. Za popełnione wykroczenie, nielegalne przekroczenie granicy z Niemcami, cudzoziemców pouczono. Dodatkowo wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu ich zakończenia i wydania decyzji o konieczności wyjazdu z Polski, mężczyzn umieszczono w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.
Wcześniej informowaliśmy, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sejnach zatrzymali Ukraińca, który przewoził czterech nielegalnych imigrantów.
Zdarzenie miało miejsce w piątek. Jak czytamy w poniedziałkowym komunikacie Straży Granicznej, patrol SG zatrzymał do kontroli w Krejwianach (gmina Puńsk) 53 – letniego obywatela Ukrainy, który Volvo na niemieckich tablicach rejestracyjnych przewoził nielegalnych migrantów.
“Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Kierowca oświadczył, że zabrał cudzoziemców z Łotwy i miał ich przewieźć dalej do Europy Zachodniej” – podkreśla Straż Graniczna.
Zatrzymani imigranci to obywatele Somalii w wieku od 29 do 33 lat. Zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.
Natomiast przewożący ich obywatel Ukrainy usłyszał zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie prowadzone są dalsze czynności.
Czytaj: Pościg za “kurierem”. Ukrainiec przewoził 26 nielegalnych imigrantów
Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego) – wynika z danych SG.
Wśród przemytników dominowali Ukraińcy (416) i Gruzini (111). Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele: Białorusi (60), Uzbekistanu (49), Łotwy (42), Mołdawii (34), Turkmenistanu (32), Syrii (26) i Tadżykistanu (14). W przypadku pozostałych narodowości odnotowano pomniejsze liczby.
Podobnie wyglądała sytuacja w 2022 roku. Cudzoziemcy stanowili wówczas 90 proc. zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kodeksu karnego. Wśród zatrzymanych także najwięcej było Ukraińców i Gruzinów.
Rok wcześniej, w 2021 r., wśród zatrzymanych “kurierów” było prawie 90 proc. obcokrajowców. Wtedy również obywatele Ukrainy i Gruzji stanowili najliczniejsze grupy.
Zobacz także: Pościg za nielegalnymi imigrantami. Cudzoziemcy ukryli się na środku stawu
Kresy.pl/SG
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!