Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w piątek obywatela Gruzji zaangażowanego w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa.

W piątek 68 osób usiłowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano Gruzina. Przewoził czterech Syryjczyków.

Do największej liczby piątkowych prób przekroczenia granicy – 29 – doszło na odcinku granicy ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. Nielegalni imigranci próbowali dostać się do Polski także w rejonie placówek SG w Narewce i Dubiczach Cerkiewnych.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

W ubiegłym roku w procederze przemytu nielegalnych imigrantów dominowali Ukraińcy (231 zatrzymanych) oraz Gruzini (61). Na trzecim miejscu wśród obcokrajowców uplasowali się Białorusini (42). W dalszej kolejności obywatele Mołdawii (21), Uzbekistanu (19), Syrii (12), Rosji (11) i Turkmenistanu (10).

Odnotowano także pojedyncze przypadki zatrzymań pod opisywanym zarzutem obywateli kilkudziesięciu innych państw.

Zobacz także: Ukrainiec organizował nielegalne przekraczanie polskiej granicy. Został zatrzymany

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply