Stoltenberg: miejsce Ukrainy jest w NATO. Orban: co?!

Deklaracja Jensa Stoltenberga, że miejsce Ukrainy jest w NATO, wywołała reakcję premiera Węgier, Viktora Orbana.

W czwartek, podczas swojej pierwszej wizyty w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że jej miejsce jest w NATO.

„Prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO, a z czasem nasze wsparcie pomoże wam uczynić to możliwym” – powiedział Stoltenberg.

Deklarację sekretarza NATO skomentował na Twitterze premier Węgier, Viktor Orban. Napisał krótko: „Co?!”.

Podczas konferencji prasowej, Stoltenberg przyznał, że władze Ukrainy podniosą sprawę członkostwa w NATO oraz oczekiwanych gwarancji bezpieczeństwa na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie. Dodał, że będzie to ważny punkt podczas rozmów. Z kolei ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że szczyt „może stać się historyczny”. Sam Stoltenberg wstrzymał się przed składaniem jakichkolwiek obietnic w kwestii potencjalnego harmonogramu ws. członkostwa.

„Sojusz i sojusznicy NATO muszą koncentrować się teraz na tym, aby Ukraina przetrwała, że pozostanie suwerennym, niepodległym demokratycznym krajem w Europie” – powiedział Stoltenberg. Dodał, że tylko w ten sposób, by można było zacząć znaczące rozmowy na temat przyszłości Ukrainy jako członka NATO.

Rząd Ukrainy formalnie złożył wniosek o „przyspieszone członkostwo” w NATO we wrześniu 2022 roku. W 2008 roku Kijów otrzymał obietnicę, że w przyszłości Ukraina dołączy do sojuszu, jednak większość członków, w tym Stany Zjednoczone, nie chcą składać w tej sprawie wiążących deklaracji, szczególnie w czasie wojny.

Portal Politico zaznacza, że o ile wszystkie państwa członkowskie są zgodne co do tego, że teraz Ukraina nie może stać się członkiem sojuszu, to jednak część państw Europy Środkowej i Wschodniej, naciska, by uczynić wobec Kijowa przynajmniej jakiś symboliczny gest. Takie stanowisko prezentuje szczególnie Polska.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny zdecydował się zorganizować posiedzenie komisji NATO-Ukraina pomimo pełnoprawnego weta ze strony Węgier. W spotkaniu w Brukseli uczestniczył ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba. Węgierski rząd od 2017 roku blokował posiedzenia tej komisji w związku z wdrażanymi na Ukrainie reformami szkolnictwa i statusu języka ukraińskiego, podkreślając, że bardzo szkodzą one autochtonicznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, ograniczając jej prawa.

Pisaliśmy, że szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó krytycznie skomentował zaproszenie strony ukraińskiej na posiedzenie komisji NATO-Ukraina, pomimo węgierskiego weta. Podkreślił, że Węgry poprą jakiekolwiek starania Ukrainy na rzecz integracji z NATO „tylko wówczas, jeśli Ukraińcy przywrócą Węgrom z obwodu zakarpackiego prawa, którymi mogli cieszyć się przed 2015 rokiem”.

W listopadzie ub. roku Węgry powróciły do polityki blokowania oficjalnych kontaktów NATO-Ukraina, którą wdrożyły pięć lat wcześniej w odwecie za dyskryminację mniejszości węgierskiej przez Kijów.

Przeczytaj: Szijjártó: nie będziemy wspierać integracji Ukrainy z NATO i UE, dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu

Twitter / Politico / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply