Gdyby wybory odbywały się obecnie, to PiS mimo znacznej przewagi nad konkurencją nie mogłoby rządzić samodzielnie. Jednak start takich ugrupowań, jak np. Teraz czy Ruch Biedronia, sprzyjałby partii Jarosława Kaczyńskiego. Tak sugerują wyniki sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.

Jak wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli chodzi o nowe ugrupowania, do Sejmu wszedłby Ruch Biedronia.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Sondaż pracowni Estymator przeprowadzony na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, z uwzględnieniem ugrupowań obecnych dziś na scenie politycznej w Polsce pokazuje, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to zdecydowanie zwyciężyłoby PiS (41,9 proc., wzrost o 1,2 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z końca listopada).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Na główną siłę liberalnej opozycji, czyli Koalicję Obywatelską, chce głosować 32,1 proc. respondentów (wzrost o 1,7 pkt. proc.). Ruch Kukiz’15 może liczyć na poparcie 9 proc. badanych, tracąc aż 2,6 pkt. proc. Do Sejmu dostałoby się jeszcze PSL z poparciem 6,4 proc. (wzrost o 1,7 pkt. proc.), a także SLD (6,3 proc., spadek o 1 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby partie Razem (1,8 proc.) i Wolność (1,1 proc.). 1,4 proc. odpowiedzi dotyczyło „innych” partii. Zaznaczono jednak, że w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

W takiej sytuacji, w przeliczeniu na mandaty PiS nie zapewniłoby sobie samodzielnych rządów, mając 219 posłów wobec potrzebnych 231. Koalicja Obywatelska prowadziłaby do Sejmu 172 posłów, Kukiz’15 – 36, PSL – 19, a SLD – 13.

Ponadto, Estymator przeprowadził też sondaż w drugiem wariancie, w którym uwzględniono te ugrupowania, które niedawno pojawiły się na scenie politycznej. Dotyczy to partii Teraz! Ryszarda Petru, tzw. Ruchu Biedronia, a także koalicji Wolność-Ruch Narodowy (najwyraźniej nie uwzględniono jednak partii Ruch Prawdziwa Europa, tworzonej przez europosła Mirosława Piotrowskiego lub wskazywało na nią bardzo mało respondentów).

W tym przypadku, PiS może liczyć na lepszy wynik (42,2 proc.), a KO na wyraźnie gorszy (27,8 proc.). Taki układ raczej nie służyłby też K’15, które mogłoby liczyć na 8,6 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze: PSL z poparciem 5,9 proc. i Ruch Biedronia – 5,3 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Pozostałe ugrupowania uplasowały się pod progiem wyborczym. SLD zanotowało poparcie 4,8 proc. respondentów, Wolność-RN – 2,1 proc., Razem – 1,5 proc, a Teraz! – 0,6 proc.

Taki wariant dawałby PiS samodzielną większość (239 posłów). KO miałoby 161 posłów, Kukiz’15 – 36, PSL – 17, a Ruch Biedronia – 6 posłów.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 grudnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

Niedawno „Rzeczpospolita” w oparciu o sondaż IBRiS pisała, że start Ruchu Prawdziwa Europa prof. Mirosława Piotrowskiego może stać się przyczyną przegranej PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

dorzeczy.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. W_Litwin
  W_Litwin :

  To, że nowe, zwłaszcza po prawej stronie mocy, jest potrzebne świadczą choćby takie poPISy pseudodyplomatki:
  Poniżej fragment artykułu, który pojawił się na portalu mojekresy.pl:

  Na litewskim portalu valstietis.lt pojawił się artykuł „Czy litewscy przywódcy powinni udać się na obchody stulecia w Polsce?” Dowiadujemy się z niego rzeczy wręcz skandalicznej, że premier Litwy nie otrzymał zaproszenia do Warszawy.

  Sprawa wydaje się jasna i bardzo oczywista, wskazania osób do zaproszenia powinna dokonać ambasada RP w Wilnie. Funkcję polskiego ambasadora w Wilnie od maja 2017 r. pełni Urszula Doroszewska. Od początku jej urzędowanie cechują budzące zdumienie zachowania i wypowiedzi.

  http://mojekresy.pl/ambasador-doroszewska-rujnuje-wizerunek-panstwa-polskiego