Sprawiedliwi Ukraińcy

Uczestnicy wczorajszej konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, przekazali na ręce ministra Janusza Kochanowskiego list, w którym postulują ustanowienie nowego państwowego odznaczenia.

Medal miałby być przyznawany Ukraińcom, którzy narażali swoje życie ratując polskich sąsiadów lub członków własnych rodzin przed śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów. W czasie II Wojny Światowej i wkrótce po niej, na terenach przedwojennych województw południowo wschodnich II RP, wymordowano, w ramach zaplanowanej i systematycznie przeprowadzonej akcji, około 100tys. osób.W liście czytamy między innymi: „Polacy ginęli, ponieważ tak nakazywała wykładnia nacjonalistyczna, obywatele pochodzenia ukraińskiego jednak mieli wybór i niejeden z nich nie zawahał się, wolał oddać życie, prawie zawsze w męczarniach towarzyszących torturom, niż splamić się krwią; sąsiadów, żony, ojca, matki, córki, czy syna.

W imieniu wszystkich podpisanych prosimy o możliwość nagrodzenia tych wszystkich ofiar narodowości ukraińskiej. W tym celu proponujemy specjalny medal odwagi i miłosierdzia dla wielu, jakże często brutalnie zamęczonych w odwecie za obronę ofiar, ukraińskich obywateli.”

Ideą listu jest ustanowienie medalu jako odznaczenia państwowego, który będzie nadawany żyjącym oraz rodzinom i krewnymzamordowanych – mówi portalowi Kresy.pl jeden z inicjatorów akcji Piotr Szelągowski – Chcielibyśmy także, by sprawiedliwi zostali uczczeni w sposób podobnyjak wYadvashem, np. poprzez sadzenie „drzewek życia”, w specjalnych miejscach na terenie naszych krajów, które byłyby milczącym pomnikiem ich poświęcenia – dodaje.

Kresy.pl/tk

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz