Sprawiedliwi Ukraińcy

Uczestnicy wczorajszej konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, przekazali na ręce ministra Janusza Kochanowskiego list, w którym postulują ustanowienie nowego państwowego odznaczenia.

Medal miałby być przyznawany Ukraińcom, którzy narażali swoje życie ratując polskich sąsiadów lub członków własnych rodzin przed śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów. W czasie II Wojny Światowej i wkrótce po niej, na terenach przedwojennych województw południowo wschodnich II RP, wymordowano, w ramach zaplanowanej i systematycznie przeprowadzonej akcji, około 100tys. osób.

W liście czytamy między innymi: „Polacy ginęli, ponieważ tak nakazywała wykładnia nacjonalistyczna, obywatele pochodzenia ukraińskiego jednak mieli wybór i niejeden z nich nie zawahał się, wolał oddać życie, prawie zawsze w męczarniach towarzyszących torturom, niż splamić się krwią; sąsiadów, żony, ojca, matki, córki, czy syna.

W imieniu wszystkich podpisanych prosimy o możliwość nagrodzenia tych wszystkich ofiar narodowości ukraińskiej. W tym celu proponujemy specjalny medal odwagi i miłosierdzia dla wielu, jakże często brutalnie zamęczonych w odwecie za obronę ofiar, ukraińskich obywateli.”

Ideą listu jest ustanowienie medalu jako odznaczenia państwowego, który będzie nadawany żyjącym oraz rodzinom i krewnymzamordowanych – mówi portalowi Kresy.pl jeden z inicjatorów akcji Piotr Szelągowski – Chcielibyśmy także, by sprawiedliwi zostali uczczeni w sposób podobnyjak wYadvashem, np. poprzez sadzenie „drzewek życia”, w specjalnych miejscach na terenie naszych krajów, które byłyby milczącym pomnikiem ich poświęcenia – dodaje.

Kresy.pl/tk

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz