Jakiw Palij był strażnikiem w niemieckim obozie w Trawnikach. W 2003 roku pozbawiono go amerykańskiego obywatelstwa.

Administracja amerykańskiego prezydenta zapowiedziała, że USA podejmą działania zmierzające do wydalenia 94-letniego Jakiwa Palija, byłego strażnika w obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie – podał w poniedziałek amerykański tabloid New York Post, nazywając przy okazji ten obóz „polskim obozem”.

Urodzony w 1923 roku w Piadykach w powiecie kołomyjskim Palij w roku 1943 służył jako strażnik w niesławnym niemieckim obozie w Trawnikach. Do USA przybył ukrywając swoją przeszłość a w 1957 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Po odkryciu jego nazistowskiej przeszłości został w 2003 roku pozbawiony obywatelstwa, a w 2005 roku wydano nakaz jego deportacji. Mimo to Palij mieszka nie niepokojony w swoim domu w Jackson Heights w Queens.

New York Post podaje, że asystent prokuratora generalnego USA w liście do lokalnego polityka Partii Republikańskiej z 6. listopada br. napisał, że „Departament [Sprawiedliwości] zgadza się w pełni, że Palij nie powinien przeżyć swoich ostatnich dni w tym kraju. Departament podtrzymuje swoje zobowiązanie do zapewnienia, aby sprawiedliwości stało się zadość w tym przypadku i zapowiada, że będzie kontynuować, we współpracy z partnerami z innych agencji, wszelkie działania zmierzające do realizacji usunięcia Palija”.

Jak pisze RMF FM, początkowo w internetowym wydaniu NYP pojawiło się określenie „polski obóz śmierci” dla obozu w Trawnikach. Natomiast w wydaniu papierowym we wtorek użyto sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Obecnie na stronie internetowej tabloidu znajdują się określenia „nazistowski obóz koncentracyjny”, „obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce” i „obóz śmierci w Polsce”. W artykule ani razu nie pojawia się przymiotnik „niemiecki” dla określenia narodowości nazistów, ani przymiotnik „ukraiński” dla określenia narodowości Palija.

Gazeta pisze jedynie, że Palij może zostać wydalony do Niemiec, Polski, lub na Ukrainę.

Według RMF FM o użyciu oszczerczych wobec Polski sformułowań w publikacji NYP został już poinformowany polski konsul w Nowym Yorku.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: 94-letni esesman skazany na cztery lata więzienia

Kresy.pl / NYP / RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz