Władze Teheranu planują deportację nielegalnych afgańskich imigrantów z powodu „złego wpływu na rynek pracy i kulturę kraju”. Według szacunków agencji ONZ ds. uchodźców, w Iranie przebywa prawie 4,5 miliona afgańskich migrantów, ale według doniesień irańskich mediów jest ich znacznie więcej. Po dojściu do władzy Talibów w Afganistanie, wielu jego obywateli uciekło do sąsiedniego Iranu.
„Obecność nielegalnych uchodźców w kraju nie tylko powoduje szkody społeczne, ale także odbiera miejsca pracy miejscowym” – stwierdził minister spraw wewnętrznych Eskandar Momeni, według raportu państwowego nadawcy IRIB. Teheran zamierza wydalić tych Afgańczyków, którzy nie złożyli wniosków o legalny pobyt w Iranie. Deportacje powinny potrwać do 20 marca 2025 roku.
W ostatnich miesiącach duża liczba afgańskich uchodźców w Iranie wywołała wewnętrzne debaty polityczne. Dla pracodawców są to tańsi pracownicy bez zobowiązań ubezpieczeniowych i podatkowych. W stolicy wielu z nich jest zatrudnionych w sektorze niskopłatnych prac, np. w małych supermarketach lub na budowach. Nowy rząd prezydenta Massuda Pezeshkiana chce stworzyć więcej miejsc pracy dla Irańczyków, stąd decyzja o wysiedleniu imigrantów za granicę.
Ponieważ granica afgańsko-irańska ma długość 945 kilometrów i obejmuje obszary w dużej mierze niezamieszkane, irańskim funkcjonariuszom granicznym trudno jest zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy. Teheran obawia się, że wielu Afgańczyków może w każdej chwili wrócić do Iranu, nawet po deportacji.
Według danych udostępnionych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji, w latach 2021–2022 Afganistan opuściło prawie 3,6 miliona Afgańczyków, większość z nich uciekła do sąsiednich krajów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dane, od 2001 roku z Afganistanu uciekło 5,9 mln osób z powodu konfliktów lub prześladowań.
Kresy.pl/krone.at
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!