Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak skomentował na antenie PR24 przebieg demonstracji antyglobalistów w Hamburgu.

De facto mamy Europę dwóch prędkości. Ta prędkość została pokazana w Polsce. Polska jest krajem gościnnymi i bezpiecznym. Prezydent Stanów Zjednoczonych był witany bardzo serdecznie. A to, co się dzieje w Niemczech w Hamburgu – zamieszki, bojówki, płonące samochody – to jest ta Europa drugiej prędkości – mówił szef MSWiA.

Minister Błaszczak podkreślił kontrast pomiędzy serdecznym przyjęciem prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce a anarchią na ulicach niemieckiego miasta, w którym odbywa się szczyt G20. Wspomniał także, że we Francji wciąż obowiązuje stan wyjątkowy a porządku w Brukseli muszą pilnować policjanci z długą bronią. „Polska jest oazą bezpieczeństwa” – stwierdził Błaszczak.

Przypomnijmy, że dzisiaj w kilku miejscach Hamburga policja starła się z antyglobalistami. Do pacyfikacji użyto pałek i armatek wodnych. Antyglobaliści próbowali blokować ulice – siadając na jezdni i blokując ruch. Protestujący chcieli doprowadzić do paraliżu miasta i do niedopuszczenia przejazdu kolumn z uczestnikami spotkania. Na ulicach miasta podpalono wiele samochodów, śmietników i stosów opon samochodowych. Do południa straż pożarna interweniowała 150 razy.

Melania Trump nie mogła opuścić hotelu. ponieważ według policji nie pozwalały na to względy bezpieczeństwa. Z tego powodu małżonki i partnerki przywódców G20 musiały zmienić swój plan dnia. Z powodu blokady ulic sekretarz stanu USA Rex Tillerson nie mógł spotkać się z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Swoje spotkanie z uczniami odwołał także niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Starcia wybuchły, po tym jak policja zatrzymała liczący 12 tys. osób pochód przeciwników szczytu, zorganizowany pod hasłem „Welcome to Hell” (Witamy w piekle). Zatrzymanie było spowodowana faktem, że część antyglobalistów – lewacki tzw. czarny blok – demonstrowała z zasłoniętymi twarzami. Jest to niezgodne z niemieckim prawem. Policjanci zostali obrzuceni kamieniami, butelkami i petardami. w odpowiedzi użyto armatek wodnych i gazu pieprzowego.

Liczba rannych policjantów wzrosła do 160. Według podawanych informacji, porządku w mieście strzeże 20 tys. funkcjonariuszy. Agencja DPA podaje, że jutro w protestach weźmie udział 100 tys. ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Media w USA: Wizyta Trumpa w Polsce określi ton spotkań w Hamburgu

Kresy.pl / PAP / DPA
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz