Pochodzący z Portugalii sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w sobotę, że normalizacja sytuacji na świecie w związku z pandemią koronawirusa może nastąpić za 2-3 lata. Podkreślił jednak, że jest to scenariusz najbardziej optymistyczny. Wyraził opinię, że w obecnej sytuacji potrzebne jest „przywództwo światowe”.

Antonio Guterres, pochodzący z Portugalii sekretarz generalny ONZ oświadczył w sobotę, że normalizacja sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa może nastąpić na świecie za 2-3 lata – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Dodał, że aktualnie potrzebne jest „światowe przywództwo”.

Guterres powiedział w sobotnim wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Pais”, że koordynacja działań państw świata w walce z pandemią jest warunkiem powrotu do normalności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podkreślił, że w przypadku braku współpracy pomiędzy państwami może spełnić się pesymistyczna wizja. Jego zdaniem może ona spowodować „katastrofę dla półkuli południowej”, a także „depresję ekonomiczną na całym świecie, trwającą od 5 do 7 lat”.

Sekretarz generalny ONZ dodał, że w najbliższym czasie koniecznym będzie przestudiowanie genezy pojawienia się SARS-CoV-2, oraz procesu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na świecie. W jego opinii analizy wymagają także działania podjęte przez poszczególne kraje, a także Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Polityk zaznaczył, że nie posiada żadnych krytycznych uwag pod adresem kierownictwa WHO. „Znam ludzi z WHO i nie są oni kontrolowani przez żaden kraj. Zawsze działali w dobrej wierze, aby osiągnąć najlepszą koordynację działań pomiędzy krajami członkowskimi” – powiedział Guterres. Odniósł się w ten sposób do zarzutów formułowanych pod adresem WHO, sugerujących m.in. jej uzależnienie od Chin (co sugerował prezydent USA Donald Trump).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wyraził opinię, że WHO „nie pomagała Chinom w ukrywaniu rzeczywistej sytuacji”. „WHO chciała mieć na początku pandemii dobre relacje z Chinami. Chciała zapewnić sobie z nimi współpracę” – dodał.

Guterres powiedział także, że aktualnie potrzebne jest „przywództwo światowe”. Jego zdaniem pomogłoby to w sposób efektywny zwalczyć pandemię. Nie sprecyzował czy miałaby się tym zająć ONZ, czy też inna instytucja.

Dodał, że jego zdaniem należy przeciwdziałać dwubiegunowemu ładowi na świecie (miał na myśli USA i Chiny). W jego opinii rola UE w „światowym przywództwie” nie może zostać zmarginalizowana.

Zobacz także: ONZ wycofuje się z poparcia dla Antify

pap / rmf24.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz