W rozmowie z prezydentem Rosji, kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do całkowitego wycofania sił rosyjskich z ukraińskiego terytorium i doprowadzenie do zawieszenia broni. Władimir Putin oskarżył Ukrainę o „„rażące łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

We wtorek rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Trwała ona około 90 minut.

Według relacji strony niemieckiej, w rozmowie poruszono m.in. temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej następstw. Scholz wezwał Putina do niezwłocznego znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, w oparciu o zawieszenie broni, całkowite wycofanie wojsk rosyjskich oraz poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Kanclerz Niemiec miał też podkreślić, że jakiekolwiek dalsze posunięcia Rosji wiążące się z aneksją nie pozostaną bez odpowiedzi i nie zostaną uznane, bez względu na okoliczności. Zwrócił też uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni atomowej w Zaporożu i zaapelował o respektowanie popieranego przez ONZ porozumienia, dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy.

Podano też, że obaj przywódcy omówili globalną sytuację żywnościową. Strona niemiecka zwróciła też uwagę na sposób traktowania jeńców wojennych przez Rosję. Scholz przypomniał prezydentowi o obowiązku stosowania prawa międzynarodowego i zaapelował o dopuszczenie Czerwonego Krzyża do rannych i chorych. Obaj rozmówcy uzgodnili pozostanie w kontakcie.

Według relacji Kremla, podczas rozmowy uwagę skupiono na sytuacji wokół Ukrainy. Putin miał zwrócić uwagę Scholza na „rażące łamanie przez stronę ukraińską międzynarodowego prawa humanitarnego”. Twierdził, że Ukraińcy „nieprzerwanie ostrzeliwują miasta w Donbasie”, powodując ofiary wśród cywilów i szkody w infrastrukturze.

W kwestii Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, rosyjski przywódca „szczegółowo opowiedział o działaniach podjętych w porozumieniu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w sprawie zapewnienia fizycznej ochrony elektrowni. Według Putina, jest ona przedmiotem „ciągłego ostrzału rakietowego ze strony Ukrainy, co stwarza realne ryzyko masowej katastrofy”.

Jak podano, obaj przywódcy „wymienili poglądy” w sprawie lipcowego porozumienia zbożowego ze Stambułu. Putin podkreślił, że ma ono „charakter pakietowy” i wyjaśnił, że Rosję niepokoi to, że według niej dostawy ukraińskiego zboża drogą morską są niezrównoważone pod względem geograficznym. Moskwa twierdzi, że tylko niewielka część transportów trafia do najbiedniejszych państw, podczas gdy przeszkody, dotyczące eksportu zboża rosyjskiego nie są usuwane. Putin potwierdził, że Rosja jest gotowa dostarczyć na rynek więcej zboża, a także bezpłatnie przekazać najbiedniejszym krajom nawozy, które obecnie są zablokowane w europejskich portach.

Przeczytaj: Rosja: Zachód nie spełnił swojej obietnicy i uniemożliwia swobodny eksport zboża

W kwestii apelu Scholza o dopuszczenie Czerwonego Krzyża do rannych i chorych, prezydenty Rosji oświadczył, że strona rosyjska już to czyni, w przeciwieństwie do strony ukraińskiej.

Według oficjalnej relacji strony rosyjskiej, w sprawie obecnej sytuacji w europejskim sektorze energetycznym, Putin podkreślił, iż Rosja była i pozostanie „wiarygodnym dostawcą surowców energetycznych”, wywiązując się ze wszystkich zobowiązań umownych. Twierdził, że przerwy w pracy gazociągu Nord Stream 1 wynikają z antyrosyjskich sankcji, które mają uniemożliwiać konserwację rurociągu. Putin miał oświadczyć kanclerzowi Niemiec, że biorąc pod uwagę, że władze poszczególnych państw odcinają dostawy gazu przez Ukrainę i Polskę i odmawiają uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, „próby przerzucenia na Rosję winy za problemy z dostawami energii w Europie wyglądają nader cynicznie”.

Przeczytaj: Rosja definitywnie wstrzymuje dostawy gazu przez Nord Stream 1

Czytaj również: Rosja: Zachód nie spełnił swojej obietnicy i uniemożliwia swobodny eksport zboża

Kremlin.ru / Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply