W nocy z piątku na sobotę rozbito tablicę z nazwą polską nazwą podwileńskiej miejscowości Wielka Rzesza. Sprawców na razie nie ujęto.

Kamień z tablicą w języku polskim został ustawiony z inicjatywy mieszkańców podwileńskiej miejscowości, zamieszkałej w 30 proc. przez Polaków. Tablica została ustawiona jakiś czas temu, jednak trzy dni temu napisał o niej największy litewski dziennik. W nocy z piątku na sobotę została ona całkowicie rozbita.

Litewskie władze potwierdziły, że tablica została postawiona przez Polaków, na własny koszt. Litewska policja oświadczyła, że poszukuje sprawców.

Rozbicie polskiej tablicy skomentował w serwisie Facebook litewski dziennikarz Jonas Banys. Napisał on: Dziś w nocy w Wielkiej Rzeszy nieznani sprawcy rozbili granitową tablicę z polską nazwą miasta. […] Jestem zły i rozczarowany. Żałuję, że ​​jestem Litwinem. Żałuję, że ci którzy dopuścili się zniszczenia tablicy nazywają się Litwinami. Chciałbym zwrócić się bezpośrednio do sprawcy, który przyszedł w środku nocy i zniszczył nikomu nie przeszkadzający napis: Jesteś tchórzem. Działasz w ciemności, bo boisz się spojrzeć w oczy tym, których atakujesz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Litwy zabraniają umieszczania polskich nazw ulic na terenach zamieszkałych przez Polaków, w przeciwieństwie do Polski, gdzie Litwini mogą umieszczać tablice z litewskimi nazwami. Za wywieszenie polskiej nazwy ulicy na Litwie wymierzane są wysokie grzywny.

Tablica przed zniszczeniem i po zniszczeniu:Rozbito tablicę z polską nazwą miejscowości na Litwie [+FOTO]

Kresy.pl / lrytas.lt

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz