Wzmocnienie wschodniej flanki NATO idzie pełną parą – pisze rządowa “Rossijskaja Gazieta” o przybyciu do Polski żołnierzy USA. Według dziennika w Moskwie nie wyklucza się, iż nowy prezydent USA Donald Trump zrewiduje decyzje o wysyłaniu żołnierzy do Europy.

Poniedziałkowa “Rossijskaja Gazieta” relacjonuje rozpoczęcie w piątek w niemieckim porcie Bremerhaven wyładunku sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) sił zbrojnych USA i przybycie do Polski pierwszej grupy żołnierzy amerykańskich z Fort Carson w Kolorado.

Według dziennika eksperci zaznaczają, że przybycia do Europy żołnierzy z Fort Carson oczekiwano dopiero pod koniec stycznia, jednak odchodzący gospodarz Białego Domu zadecydował o przyspieszeniu procesu do inauguracji nowego prezydenta USA.

– W Moskwie przy tym nie wyklucza się, że za rządów Republikanina Trumpa, który zamierzał zredukować finansowanie programów NATO, decyzja ta będzie zrewidowana– dodaje “RG”. Na razie “wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego idzie pełną parą– zaznacza.

“RG” przypomina, że decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku przewidują rozmieszczenie w krajach Europy Wschodniej wielonarodowych batalionów o liczebności około 1000 żołnierzy każdy. – W Moskwie nie raz nazywano te plany, tak jak i pojawienie się elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, “prowokacją”, na którą Federacja Rosyjska będzie musiała reagować– pisze w zakończeniu rządowy dziennik.

Czytaj również: Rosja zapowiada ostrą odpowiedź na rozmieszczanie przez USA sprzętu wojskowego w Europie

Zgodnie z decyzjami szczytu NATO amerykańska grupa brygadowa wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. W sobotę we Wrocławiu wylądowało 250 amerykańskich żołnierzy.Oficjalne powitanie w Polsce żołnierzy amerykańskich zaplanowano na 14 stycznia, a dyslokacja ma zakończyć się do końca stycznia.

kresy.pl/pap

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. cinderella49
    cinderella49 :

    “Polska wybije sie na pełna niezależność”?A czy jest jeszcze Polska samodzielnym krajem-czy półkolonią Unii i Stanów? Wczoraj niejaki gen. Gamble powiedział dla “Wiadomosci”,że rozważa zwiększenie ilosci sprzetu wojskowego, który ma byc umieszczony w Polsce. Ciekawe,ze nikt Polaków nie będzie pytał, dowództwo samo podejmie kazda decyzję. Ta informacja była na pasku w TVP Info, nigdzie póżniej nie była publikowana.

  2. sigmund
    sigmund :

    Skoro Syria, Osetia, Bialorus moze zaprosic wojska Rosyjskie to dlaczego Polska nie moze zaprosic wojsk USA ? Przychylam sie jednak do opinii, ze sciaganie wojsk USA do Polski to prowokacja wzgledem Rosji.