Wzmocnienie wschodniej flanki NATO idzie pełną parą – pisze rządowa „Rossijskaja Gazieta” o przybyciu do Polski żołnierzy USA. Według dziennika w Moskwie nie wyklucza się, iż nowy prezydent USA Donald Trump zrewiduje decyzje o wysyłaniu żołnierzy do Europy.

Poniedziałkowa „Rossijskaja Gazieta” relacjonuje rozpoczęcie w piątek w niemieckim porcie Bremerhaven wyładunku sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) sił zbrojnych USA i przybycie do Polski pierwszej grupy żołnierzy amerykańskich z Fort Carson w Kolorado.

Według dziennika eksperci zaznaczają, że przybycia do Europy żołnierzy z Fort Carson oczekiwano dopiero pod koniec stycznia, jednak odchodzący gospodarz Białego Domu zadecydował o przyspieszeniu procesu do inauguracji nowego prezydenta USA.

– W Moskwie przy tym nie wyklucza się, że za rządów Republikanina Trumpa, który zamierzał zredukować finansowanie programów NATO, decyzja ta będzie zrewidowana– dodaje „RG”. Na razie „wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego idzie pełną parą– zaznacza.

„RG” przypomina, że decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku przewidują rozmieszczenie w krajach Europy Wschodniej wielonarodowych batalionów o liczebności około 1000 żołnierzy każdy. – W Moskwie nie raz nazywano te plany, tak jak i pojawienie się elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, „prowokacją”, na którą Federacja Rosyjska będzie musiała reagować– pisze w zakończeniu rządowy dziennik.

Czytaj również: Rosja zapowiada ostrą odpowiedź na rozmieszczanie przez USA sprzętu wojskowego w Europie

Zgodnie z decyzjami szczytu NATO amerykańska grupa brygadowa wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. W sobotę we Wrocławiu wylądowało 250 amerykańskich żołnierzy.Oficjalne powitanie w Polsce żołnierzy amerykańskich zaplanowano na 14 stycznia, a dyslokacja ma zakończyć się do końca stycznia.

kresy.pl/pap
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • upadlina
   upadlina :

   Buhahahahahaha!!……………Jak się wybije na pełną niezależność kaŁkaz??………..Jak??………..Pod uSSmańskim butem??………O czym ty bredzisz??………….Zresztą poczekaj!!………..Trump to nie bambus obanan i na pewno nie będzie eskalował napięcia z Rosją !!………..To będzie ciężki czas dla banderowskich rusofobów !!

   • Avatar
    cyna :

    Zrobią to zwykli ludzie gdy będą żyli w kraju rządzonym dobrze i sprawiedliwie, w kraju któremu nie grozi napad mongolskiej hordy, w kraju gdzie robi się interesy. Nie zrozumiesz tego bo żyjesz w innym kraju, w kraju w którym nawet spirytusu który chlejecie nie potraficie zrobić jak należy. Może jak się skończy era ropy naftowej to w twojej rosji znów pojawią się ludzie pokroju Mendelejewa.

    • upadlina
     upadlina :

     Przestań szczyna bredzić bandero-PISuarowy trollu !!……….W jakim kraju rządzonym mądrze??…….Przez kogo rządzonym jełopie??……….Przez marionetki panów z faszyngtonu??……….Jakie zagrożenie ze strony mongolskiej hordy ??………..W tej chwili Polska jest pod okupacją żydo-uSSmańskiej hordy, ale ty kolaborancie udajesz, że wszystko jest OK !!……..Tak jak mówił twój nadprezes: ” I nic nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne !!”………Nie ośmieszaj się szczyna !!……….Gdybyś z poziomu swojej głupoty i ruspfobii spadł na poziom swojego IQ to nie byłoby co zbierać !!

 1. Avatar
  cinderella49 :

  „Polska wybije sie na pełna niezależność”?A czy jest jeszcze Polska samodzielnym krajem-czy półkolonią Unii i Stanów? Wczoraj niejaki gen. Gamble powiedział dla „Wiadomosci”,że rozważa zwiększenie ilosci sprzetu wojskowego, który ma byc umieszczony w Polsce. Ciekawe,ze nikt Polaków nie będzie pytał, dowództwo samo podejmie kazda decyzję. Ta informacja była na pasku w TVP Info, nigdzie póżniej nie była publikowana.