Rosyjska firma odkryła na Oceanie Arktycznym złoże szacowane na 800 miliardów metrów sześciennych

Rosyjski koncern naftowo-gazowy Rosnieft ogłosił w środę odkrycie nowego złoża na arktycznym Morzu Karskim, w którym znajduje się około 800 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

W środę rosyjski koncern naftowo-gazowy Rosnieft ogłosił odkrycie złoża, szacowanego na 800 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Złoże ma się znajdować na Morzu Karskim, które jest częścią Oceanu Arktycznego.

Odkrycie pola, nastąpiło w związku z tegorocznymi odwiertami w części jednego z głównych obszarów koncesyjnych Rosniefti na Morzu Karskim.

Według Rosnieftu odwiert ma głębokość 1621 metrów i znajduje się na obszarze, w którym firma i jej partnerzy znaleźli 130 milionów ton ropy w 2014 roku.

To ostatnie pole nosiło nazwę Pobeda (Victory) i było pierwotnie zarządzane przez spółkę joint venture z amerykańskim koncernem naftowym ExxonMobil.

Według Rosnieftu, na jego trzech koncesjach na Morzu Karskim zidentyfikowano dotychczas ponad 30 potencjalnych złóż węglowodorów. Zasoby na tym obszarze są ogromne i mogą stać się podstawą nowej prowincji naftowej, porównywalnej z Zatoką Meksykańską lub częściami Bliskiego Wschodu – argumentuje firma.

O wierceniu poinformował lider Rosnieftu Igor Sieczin podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem w sierpniu.

Zobacz też: Prace nad Nord Stream 2 zostały wznowione

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według lidera Rosnieftu tego lata firma miała dwie platformy wiertnicze na wodach przy Nowej Ziemi. 22 lipca rozpoczęto wiercenie studni, a platformy zostały odholowane na miejsce z Murmańska.

Zdaniem Sieczina płytkie wody i dryfujące góry lodowe w tym rejonie skomplikowały operacje i firma zdecydowała się na wiercenie szerokiego na 2 m, głębokiego na 15 m szybu, który ułatwił poszukiwania.

Firma twierdzi, że taką procedurę w odwiertach morski przeprowadzono w Rosji po raz pierwszy.  Tego lata Rosnieft zbadał również dalekie północne części Morza Karskiego. Przez kilka tygodni statek wiertniczy Bavenit prowadził program naukowy na zachód od archipelagu Ziemia Północna. Według państwowej firmy naftowej, po raz pierwszy w historii przeprowadzono wiercenia na tak dalekich płytkich wodach.

Zobacz też: ZEA: Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża, które kryje 24 mld baryłek ropy naftowej

Kresy.pl/Rosnieft

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz