Nasi żołnierze otrzymają sieciocentryczny system wsparcia dowodzenia klasy C4ISR. Inspektorat Uzbrojenia MON właśnie uruchomił przetarg na dostawę systemu zarządzania walką szczebla batalionu – kryptonim „Rosomak BMS”. Wartość kontraktu może wynieść ponad miliard złotych.

C4ISR to akronim angielskich słów: Command, Control, Communication, Computers, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance (Pol. dowodzenie, kontrola, łączność, komputery, wywiad, obserwacja i rekonesans).

Dzięki sieciocentrycznym systemom klasy C4ISR dowódcy różnych szczebli – od plutonu po dywizję – otrzymują na bieżąco informacje o sytuacji na polu walki. Znają położenie swoich podwładnych, stan ich amunicji i informacje o ewentualnych stratach. Dzięki temu mogą natychmiastowo przesłać im posiłki, pomoc medyczną, wsparcie artyleryjskie lub dane rozpoznawcze. Umożliwiają to systemy łączności spięte w teleinformatyczną sieć, systemy pozycjonowania oraz urządzenia optoelektroniczne.

Polska to jedyny z liczących się krajów NATO, którego wojska lądowe nie mają systemów wsparcia dowodzenia klasy C4ISR. Jednak już w 2016 roku żołnierze z brygad zmechanizowanych dysponujących KTO Rosomak zostaną wyposażeni w system zarządzania walką szczebla batalionu – kryptonim „Rosomak BMS”.

W ogłoszonym przetargu startować mogą wyłącznie podmioty krajowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 sierpnia, zaś zwycięzcę poznamy na początku 2016 roku. Wartość kontraktu to ponad miliard złotych.

Realizacja będzie przebiegała w trzech etapach. Najpierw wojsko otrzyma batalionowy moduł systemu Rosomak BMS – piętnaście transporterów z wieżą HITFIST 30 i jeden w wersji bazowej. Po przejściu badań wojskowych w drugim etapie dostarczone zostaną trzy kolejne moduły batalionowe systemu – 43 transportery z wieżą HITFIST 30 oraz jeden w wersji bazowej.

Po pomyślnym przejściu testów przez wszystkie moduły batalionowe, system Rosomak BMS zostanie zainstalowany na 232 transporterach z wieżą HITFIST 30 i 16 pojazdach szkolnych z wieżą HITFIST 30 oraz 8 transporterach bazowych. Według dalekosiężnych planów system BMS trafi do 4500 pojazdów, wozów bojowych i czołgów w polskiej armii.

Polska-zbrojna.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply