Rosjanie nie znają prawdy o 17. września

Rosjanie niewiele wiedzą na temat wydarzeń z 17. września 1939 roku. Dla większości z nich data ta kojarzy się z zajęciem ziem zachodniej Białorusi i Ukrainy w obronie przed niemiecką agresją. Dopiero od kilku lat w podręcznikach do historii pojawiły się sformułowania wskazujące, że tego dnia Związek Radziecki napadł na Polskę.

Ten brak wiedzy wynika przede wszystkim z fałszowania historii przez władze dawnego Związku Radzieckiego. Przez dziesięciolecia wmawiano Rosjanom, że Armia Czerwona na nikogo nie napadła a jedynie wzięła pod ochronę braci Białorusinów i Ukraińców.
Część mieszkańców Moskwy do dziś nie wierzy w wersję o napadzie Związku Radzieckiego na nasz kraj. „To trzeba jeszcze historycznie udowodnić” – mówią starsi Moskwianie. Młodsze pokolenie zna prawdę zarówno 1939 roku, jak i o następstwach tej agresji czyli zamordowaniu ponad 25 tysięcy polskich jeńców wojennych przez NKWD. Są jednak i tacy, którzy negują oba fakty twierdząc, że to stara niemiecka propaganda.

IAR/KRESY.PLZbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz