Rocznicowy marsz ONR w Warszawie [+VIDEO]

Z okazji 83. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego ulicami Warszawy przeszedł okolicznościowy marsz członków ONR. Przemarsz narodowców próbowali zakłócić lewicowo-prounijni radykałowie – Obywatele RP.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w sobotę ulicami Warszawy przeszedł rocznicowy marsz Obozu Narodowo-Radykalnego. Rzecznik prasowy ONR, Tomasz Kalinowski zaznaczył, że organizacja nawiązuje bezpośrednio do przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego.

– Chcemy kontynuować tę tradycję, ale nie patrzymy tylko jako epigoni w przeszłość, chcemy zaznaczać, że idea nacjonalistyczna nadal idea aktualna, że państwami powinny rządzić narody, a nie jakieś kasty demoliberalne, że państwa nie powinny być rozdzierane przez partie polityczne – mówił Kalinowski.  – To nadal są hasła aktualne, dlatego chcemy kontynuować tę myśl.

Z kolei zastępca kierownika głównego ONR Tomasz Dorosz zaznaczał, że ONR „jako awangarda polskiego nacjonalizmu jest organizacją zdolną do tego, aby ponieść ten płomień nadziei dla odrodzenia ideałów narodowych, katolickich w państwie polskim”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sobotę w trakcie zamkniętego kongresu, ONR przyjął nową deklarację. – To pierwszy krok na drodze ku opracowaniu szerszego spektrum postulatów, które będziemy chcieli zaproponować Polakom – stwierdził Karol Podstawka z zarządu głównego ONR.

W sobotnim marszu wzięli udział tylko członkowie ONR. Przed kongresem odprawiono okolicznościową mszę św.

Przeczytaj: ONR i MW pikietowali przeciw ukrainizacji polskiego rynku pracy

Czytaj również: ONR przeciwko „Majdanowi” na Białorusi

Marsz rozpoczął się ok. godz. 17.00 na Rondzie Dmowskiego. Kilkuset narodowców ruszyło w stronę Placu Zamkowego. Ich przemarsz próbowali zakłócić członkowie lewicowej i radykalnie prounijnej organizacji Obywatele RP. Wcześniej za pośrednictwem mediów społecznościowych, umawiali się na blokadę marszu.

Na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z Nowym Światem marsz ONR został wstrzymany przez grupę kilkudziesięciu osób z transparentami: „Tu są granice przyzwoitości” oraz „Endek, Hitler dwa bratanki”. Skandowano również: „Polska wolna od faszyzmu”, „nacjonalizm – to się leczy”, „ONR to zbiór zer”. Narodowcy odpowiadali okrzykami: „śmierć wrogom ojczyzny”, „ave, ave Christus rex”, „znajdzie się kij na lewacki ryj”.

Do akcji wkroczyła policja, która zepchnęła lewicowców na chodnik. Kilka agresywnych osób zaniesiono do policyjnych furgonów. Spotkało się to z głośnym sprzeciwem Obywateli RP, którzy krzyczeli: „Wstydźcie się”, „Kogo bronicie?”, „Faszyści, policja, jedna koalicja”.

Obywatele RP od kilku miesięcy organizują na Krakowskim Przedmieściu kontrmanifestacje do miesięcznic smoleńskich. Liderem ruchu jest Paweł Kasprzak.

Jak podała stołeczna policja, dwie osoby zatrzymano z powodu znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariusza.

Obóz Narodowo-Radykalny został założony w 1934 r. Ubiegłoroczne obchody odbyły się w Białymstoku. Po okolicznościowej mszy w tamtejszej katedrze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził wtedy dezaprobatę, po której białostocka Kuria Archidiecezjalna wystosowała przeprosiny.

Przeczytaj: Brak podstaw dla delegalizacji ONR

PAP / Tvp.info / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz