Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś przypada 152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Główne obchody rozpoczną się Mszą św. w intencji powstańców o godz. 18.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. prałat Józef Maj, kapelan wielu organizacji niepodległościowych. Tuż po niej uczestnicy przejdą ulicami Starego i Nowego Miasta pod krzyż Romualda Traugutta.

Zaplanowany przebieg uroczystości opisuje Andrzej Melak, przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej.

– Po Mszy św. w szyku procesyjnym przejdziemy pod krzyż Traugutta, gdzie odczytany zostanie apel poległych, z asystą wojskową zostaną złożone kwiaty, wysłuchamy także okolicznościowych przemówień. Obecne będą osoby z grup rekonstrukcyjnych, które przypomną nam atmosferę tamtych tragicznych, ale i wielkich dla Polski dni. Bez Powstania Styczniowego nie było by doświadczenia, które wykorzystały następne pokolenia – zwrócił uwagę Andrzej Melak.

Powstanie Styczniowe wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 r. Ten największy w XIX w. polski zryw narodowy pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar ale w ogromnym stopniu wpłynął na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

RIRM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz