Remont Katedry Ormiańskiej we Lwowie

Polscy i ukraińscy eksperci rozpoczęli restaurację drewnianej kapliczki z Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Przeprowadzono już wstępne analizy pochodzącego co najmniej z XIV w. dzieła sztuki.

Kapliczka przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa stoi na dziedzińcu Katedry. Teraz ma zostać przeniesiona do wewnątrz, gdzie Polacy i Ukraińcy przeprowadzą prace konserwatorskie.

Kieruje nimi Andrzej Kazberuk z warszawskiej ASP, który zapowiada, że rzeźba, w tym elementy polichromii, zostaną oczyszczone, a drewno, z którego jest wykonana, wzmocnione. Uzupełnione zostaną także fragmenty figur, które zostały uszkodzone przez świeczki stawiane przez wiernych.

Andrzej Kazberuk podkreślił, że ormiańska Golgota jest wykonana wyjątkową techniką, której przykłady zachowały się jedynie na terytorium Ukrainy.

Prace będą trwały 2 lata i są finansowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tylko w tym roku przeznaczy ono na ten cel 100 tysięcy złotych.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz