Paweł VI będzie kanonizowany

Stolica Apostolska poinformowała, że Błogosławiony Paweł VI zostanie ogłoszony świętym 28 października br. w Watykanie, na zakończenie XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Jak informuje „Gość Niedzielny”, w 2014 roku miał miejsce cud za pośrednictwem beatyfikowanego w tym samym roku papieża. „Cud do kanonizacji Pawła VI dotyczy ocalenia życia dziewczynki w łonie matki w piątym miesiącu ciąży. Była to trudna ciąża z powodu przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, co zagrażało życiu dziecka. Kilka dni po beatyfikacji papieża – 19 października 2014 r. mieszkająca w prowincji Werona matka pojechała do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Brescii, by pomodlić się za wstawiennictwem pochodzącego stamtąd nowego błogosławionego. Wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą. Dziecko urodziło się 25 grudnia tegoż roku zdrowe i tak jest do tej pory” – podaje „Gość”.

Papież Paweł VI doprowadził do końca obrady Soboru Watykańskiego Drugiego, rozpoczętego przez papieża Jana XXIII.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Po Vaticanum II Paweł VI zaangażował cały swój autorytet we wprowadzanie w życie postanowień soborowych, co nie było łatwe ani proste. Z jednej strony istniał opór, głównie ze strony starszych hierarchów i katolików świeckich, obawiających się, że zbyt szybkie wprowadzanie zmian, np. języków narodowych w liturgii czy otwieranie się Kościoła na inne wyznania i religie, może doprowadzić do zamętu wśród wiernych i osłabi wiarę. Z drugiej strony papież musiał hamować największych zapaleńców, którzy zmiany soborowe chcieli wprowadzać od razu, bez odpowiedniego przygotowania duchowieństwa i wiernych” – przypomina GN.

Paweł VI był autorem 7 encyklik, w tym istotnej z punktu widzenia zmian kulturowych zachodzących w świecie zachodnim w latach sześćdziesiątych XX wieku „Humanae vitae”. Jako pierwszy papież przyjął w 1967 r. przywódcę sowieckiego (była to wizyta nieoficjalna), przewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR Nikołaja Podgornego i zapoczątkował na szerszą skalę zwyczaj papieskich pielgrzymek poza granicami Włoch. Był również znany z bardzo przychylnego stanowiska wobec Polski. „28 czerwca 1972 r. Paweł VI wydał bullę „Episcoporum Poloniae coetus”, która ustanawiała diecezje na ziemiach zachodnich i północnych: we Wrocławiu, w Opolu, Gorzowie, Szczecinie-Kamieniu Pomorskim, Koszalinie-Kołobrzegu i Olsztynie” – przypomina „Gość”.

Pomimo chęci przyjazdu, Paweł VI nie mógł przybyć na uroczystości milenijne do Polski w 1966 roku. 26 czerwca 1967 na konsystorzu mianował kardynałem arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Kresy.pl / Gość Niedzielny
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz