Rekordowa liczba podań wpłynęła do Straży Granicznej. W ubiegłym roku w szeregi formacji chciało wstąpić prawie 5 tys. osób.

“Funkcjonariusze SG, chociaż wciąż się doskonalą i wykorzystują najnowsze technologie w ochronie granicy, to pozostają wierni tradycjom pierwszych formacji granicznych. Mundur polskiej Straży Granicznej pozostaje symbolem odwagi i honoru. Dlatego też wybieramy najlepszych kandydatów do SG, a nabór do służby trwa przez cały czas” – podkreśla w komunikacie prasowym Komenda Główna Straży Granicznej.

O przyjęcie do Straży Granicznej w minionym 2023 roku ubiegało się 4,9 tys. osób, rok wcześniej – prawie 4,4 tys., a w 2021 – prawie 4,1 tys.

W 2023 roku do służby zostało przyjętych prawie 1,1 tys. osób, w 2022 r. – 869, w 2021 – 767, a w 2020 r. – 426.

W tym roku Straż Graniczna planuje nabór aż 1,2 tys. osób. Przyjęcia odbędą się w czterech terminach: 8 stycznia, 6 maja, 2 września i 9 grudnia. Podania można składać w komendach oddziałów i w wyznaczonych placówkach.

Aby zostać funkcjonariuszem SG, trzeba spełnić szereg wymogów psychofizycznych m.in.: przejść wariograf, zdać testy sprawnościowe, stanąć przed komisją lekarską i uzyskać dostęp do informacji niejawnych.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym roku odnotowano 25,8 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

W tym okresie funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 500 organizatorów i pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W 2021 roku białoruskie władze sztucznie wywołały kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Od ponad dwóch lat niemal codziennie dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Nielegalni imigranci atakują też polskich mundurowych. W procederze biorą czynny udział białoruskie służby.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply