Na terenie obwodu lwowskiego na Ukrainie rozpoczęto wymianę znaków turystycznych z niepoprawnymi tłumaczeniami na język angielski. Tablice wymienia na własny koszt firma, która popełniła błędy. W sumie do wymiany jest 8 znaków – dowiedział się lwowski portal Twoje Misto.

Jak podawaliśmy, we wrześniu br. państwowe władze obwodu lwowskiego ufundowały 51 znaków drogowych z informacjami w językach ukraińskim i angielskim o atrakcjach turystycznych, m.in. o miejscach związanych z historią OUN-UPA. Okazało się, że angielskie wersje napisów były pełne kompromitujących błędów. Na przykład na tablicy wskazującej Skole – rodzinne miasto Iwana Butkowśkiego, powiatowego przywódcy OUN ziemi skoleckiej, Butkowśkiego opisano jako „OUN owner air condition of the OUN”. W przypadku znaku wskazującego muzeum UPA w Basiówce słowo „podziemnej” [ukr. pidpilnoji] przetłumaczono jako… „satellite”. Na znaku wskazującym Karów – rodzinną wieś Petra i Mykoły Dużych – z „działaczy OUN” zrobiono „own workers” czyli „własnych pracowników”. Podusilną, rodzinną wieś pierwszego dowódcy UPA na Wołyniu Wasyla Iwachiwa nazwano „the family village of world”. Zabawny błąd znalazł się na tablicy wskazującej „miejsce pierwszych bojów Ukraińskich Siczowych Strzelców”. W języku angielskim jest to „location of the first boy of Ukrainian Sich looking for the luck”. Wszystkie 51 znaków kosztowało 581 tys. hrywien (ponad 90 tys. złotych).

Po sprawdzeniu okazało się, że do wymiany jest 8 znaków. Oprócz wyżej wymienionych na nowo trzeba było wykonać znaki wskazujące wioskę Bohutyn uznaną za atrakcję turystyczną, ponieważ urodził się w niej założyciel ruchu siczowego w Galicji, Wolę Zaderewacką, w której znajduje się muzeum Stepana Bandery oraz wieś Oselia słynącą z grobu Mykoły Marynowycza, generała Ukraińskich Strzelców Siczowych.

Pierwszą tablicę wymieniono w Skolem. To właśnie zdjęcie błędnego napisu na niej wywołało największą furorę w mediach społecznościowych. Wczoraj miały zostać wymienione kolejne tablice.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / tvoemisto.tv
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz