Prezydent Ukrainy obiecuje wielkie inwestycje infrastrukturalne

W poniedziałek w Kijowie rozpoczęło się trzydniowe forum „Ukraina 30. Infrastruktura”. Obecny na nim prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział szereg inwestycji infrastrukturalnych.

Jak podaje agencja Ukrinform, Zełenski obiecał m.in. budowę nowego cywilnego portu lotniczego na wschodzie Ukrainy. „Między obwodem ługańskim a donieckim zostanie znaleziony punkt i w tym roku zaczniemy projektować nowy, poważny port lotniczy dla tych dwóch obwodów” – mówił ukraiński prezydent. Według niego z portu lotniczego w Mariupolu nie można korzystać ze względów bezpieczeństwa.

Zełenski mówił także o programie rekonstrukcji i budowy lotnisk regionalnych obejmującym 16 ukraińskich miast, m.in. Użhorod, Czerniowce i Połtawę. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się remont międzynarodowego lotniska w Dnieprze. Są także plany zbudowania międzynarodowego portu lotniczego na Zakarpaciu – między Użhorodem a Mukaczewem. Program jest przewidziany na kilka lat.

Według Zełenskiego w Odessie ma powstać wielka przystań dla jachtów oraz nowy port handlowy. Jak mówił, trwają w tej sprawie rozmowy z biznesem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Pracujemy również nad dawno zapomnianym tematem – pociągami podmiejskimi” – mówił Zełenski. „Dlatego obecnie przygotowujemy projekt City Express – to inny jakościowo, nowoczesny poziom komunikacji podmiejskiej, który w szczególności pomoże przezwyciężyć problemy komunikacyjne w dużych miastach” – dodawał ukraiński prezydent. Zełenski zaznaczył, że pierwszy etap projektu będzie realizowany w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Według niego w ostatnich dwóch miastach rozpoczęto realizację projektów, a w sprawie Kijowa trwają negocjacje z potencjalnymi partnerami.

Ukraiński prezydent obiecał rozpoczęcie w tym roku budowy obwodnicy Kijowa o długości 150 kilometrów. Inny „ambitny projekt” poświęcony 30-leciu uzyskania przez Ukrainę niepodległości to według niego trasa M30 o długości 1400 kilometrów, która połączy wschód i zachód kraju.

Zełenski przypomniał, że w ubiegłym roku na Ukrainie w ramach programu „Wielkie Budownictwo” wybudowano 6,5 tys. km dróg, z czego 4 tys. km dróg państwowego znaczenia i 2,5 tys. dróg lokalnych. W tym roku ma powstać 4,5 tys. dróg państwowego znaczenia i 2 tys. km dróg lokalnego znaczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie władze obiecują wielki projekt restauracji zabytków

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz