Scooter przybył na Krym w sposób, który ukraińskie władze uznają za nielegalny. Ukraińska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odwiedzenia Krymu przez grupę techno Scooter. Niemieckim muzykom grozi do 8 lat więzienia za „naruszenie porządku wjazdu na tymczasowo okupowane terytorium Ukrainy i wyjazdu z niego”.

Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu przez jednego z deputowanych ukraińskiego parlamentu.

Według ukraińskiej prokuratury „takie niezgodne z prawem działania przedstawicieli obcych państw i osób znanych na całym świecie, które mogą bezpośrednio bądź pośrednio wpływać na poglądy swoich fanów, przeszkadzają staraniom Ukrainy przywrócenia jej terytorialnej integralności, przynoszą uszczerbek narodowym interesom naszego suwerennego i niezależnego państwa”.

Jak dowiedział się censor.net, muzycy grupy Scooter byli ostrzegani przed wyjazdem na Krym, o odpowiedzialności, która może ich spotkać za złamanie ukraińskich przepisów.

Ukraińska prokuratura ma zamiar przesłuchać członków grupy, w związku z tym zostaną wysłane stosowne wnioski do odpowiednich organów państwa niemieckiego.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Zespół Scooter przybył na Krym 3. sierpnia br. przez port lotniczy w Symferopolu. Ukraińskie władze uznają podróżowanie w taki sposób na Krym za nielegalne przekraczanie granicy Ukrainy. Według nich jedynym legalnym sposobem podróżowania na anektowany przez Rosję półwysep jest przejazd przez punkt kontrolny leżący na terytorium Ukrainy, po wcześniejszym uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Ukraina nerwowo reaguje na łamanie jej przepisów odnośnie podróżowania na Krym, jednak do tej pory sankcje kończyły się na wydawaniu zakazów wjazdu na terytorium Ukrainy. Z tego powodu m.in. na „czarną listę” trafiła rosyjska piosenkarka Julia Samojłowa, która nie mogła przez to wystąpić na finale konkursu piosenki Eurowizji w Kijowie. W czerwcu br. zakazem wjazdu na Ukrainę z powodu wizyty na Krymie został ukarany także niemiecki polityk Willy Wimmer.

CZYTAJ TAKŻE: Steven Seagal z zakazem wjazdu na Ukrainę. SBU: zagraża bezpieczeństwu państwa

Kresy.pl / censor.net

Reklama



0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz