Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi przeanalizować możliwość ograniczenia ekportu surowców strategicznych, takich jak uran, nikiel, tytan i szeregu innych.

Rozmawiając na ten temat z premierem Michaiłem Miszustinem Putin podkreślił, że „Rosja jest liderem w zakresie rezerw szeregu strategicznych rodzajów surowców – w przypadku gazu ziemnego jest to prawie 22 proc. światowych rezerw, w przypadku złota – prawie 23 proc., w przypadku diamentów – prawie 55 proc.” Niemniej zwrócił się do szefa rządu, by zanalizował zakres ich sprzedaży poza granice Rosji.

“Chciałbym pana prosić o przyjrzenie się niektórym rodzajom towarów, które dostarczamy w dużych ilościach na rynek światowy – ograniczają one podaż szeregu towarów dla nas, ale może powinniśmy także pomyśleć o pewnych ograniczeniach. Uran, tytan, nikiel. Nie wolno działać na swoję szkodę.” – słowa Putina skierowane do premiera Miszustina zacytowała w środę agencja informacyjna Interfax. Rosyjski przywódca dodał, że część państw gromadzi “strategiczne zapasy” tego rodzaju surowców.

„Generalnie, jeśli nam to nie zaszkodzi, to moglibyśmy pomyśleć – nie mówię, że trzeba to zrobić jutro – pomyśleć o pewnych ograniczeniach w dostawach na rynek zagraniczny nie tylko tych towarów, które wymieniłem, ale także kilku innych” – podsumował Putin.

Interfax przypomniał, że udział USA i Europy w eksporcie rosyjskeigo niklu w pewnym momencie wynosił ponad 30 proc, ale od drugiej połowy 2022 roku maleje, choć nikiel nie został obłożony sankcjami państw zachodnich.

Agencja podkreśla jednak, że w obliczu “ograniczeń finansowych i logistycznych” przedsiębiorstwo Nornikiel przekierowało sprzedaż na rynki azjatyckie, których udział na koniec 2023 roku po raz pierwszy przekroczył 50 proc.. Udział dostaw do krajów WNP wzrósł do 17 proc. 

Nornikiel nie może dostarczać surowca do magazynów Londyńskiej Giełdy Metali (LME) po kolejnej transzy sankcji przyjętych w połowie kwietnia. Sprzedaż metalu do magazynów LME była ważnym dodatkowym sposobem sprzedaży rosyjskiego niklu, którego większość sprzedawana jest w ramach kontraktów dwustronnych.

Jednocześnie ogólna sprzedaż Norniklu spada z powodu niższych cen i problemów logistycznych w obliczu rosnącego ryzyka geopolitycznego: w pierwszej połowie roku przychody rosyjskiego przedsiębiorstwa spadły o 22 proc., do 5,6 miliarda dolarów. Ze względu na trudności z płatnościami, odmowy klientów i konieczność udzielania im rabatów, Nornikiel może teraz liczyć jedynie na 80 proc. swoich dochodów z okresu poprzedzającego sankcje, powiedział szef firmy Władimir Potanin. Koszty transakcji, różnych prowizji i opłat za usługi pośrednictwa sięgają 5-7 proc. kosztu produktu.

Firma VSMPO-Avisma, będąca największym na świecie producentem tytanu w pełnym cyklu technologicznym, została wpisana przez Departament Handlu USA jesienią 2023 roku na listę przedsiębiorstw podlegających ograniczeniom na mocy przepisów Export Administration Rules (EAR). Już wcześniej czołowi zagraniczni nabywcy Boeing i Airbus odmówili przyjęcia produktów rosyjskiej firmy, choć nie wprowadzono bezpośrednich ograniczeń na rosyjski tytan.

Korporacja nuklearna Rosatom nie podała wielkości eksportu uranu z Rosji na koniec 2023 roku, odnotowując w swoim raporcie jedynie za ubiegły rok, że spółka ma 17-procentowy udział w światowym rynku paliwa jądrowego. Rosatom poinformował, że w pełni wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wynikających z istniejących kontraktów: produkty uranowe dostarczył do 33 odbiorców z 14 krajów. Tradycyjnymi kierunkami dostaw pozostają kraje Ameryki Łacińskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji.

Czytaj także: Rosja wciąż jes głównym dostawcą paliwa jądrowego dla elektrowni USA

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply