Były funkcjonariusz rosyjskich służb specjalnych Igor Girkin, który przewodził siłom zbrojnym donbaskich separatystów w 2014 roku, ostrzegł, że wojna na Ukrainie może skończyć się dla Rosji tak samo, jak wojna sowiecko-fińska w latach 1939-40.

W nagraniu, które pojawiło się w środę w sieci Igor Girkin surowo skrytykował rosyjską armię i jej dowództwo za przebieg inwazji na Ukrainę.

Mówiąc o zgrupowaniu rosyjskich wojsk nacierających na Kijów od północnego zachodu Girkin ocenił, że jest ono zbyt małe, by nie tylko atakować 3-milionowe miasto, ale nawet by kontrolować terytorium, które zajęło. Jego zdaniem będzie się ono musiało wycofać, ponieważ wkrótce “będą je bić zza każdego krzaka”. Podobnie ocenił efekty ofensywy na Sumy i Czernihów, wskazując, że nawet nie udało się tych miast zablokować.

Girkin ostrzegł, że Rosję może spotkać na Ukrainie taka sama porażka, jak w Finlandii w 1940 roku podczas wojny zimowej, kiedy mniejsza armia fińska pokonała armię sowiecką, ponieważ była lepiej przygotowana.

Jego zdaniem Rosja będzie musiała wycofać wojska z bardziej zagrożonych rejonów tam, gdzie “jest możliwość coś zrobić”. Wyraził przy tym wątpliwość, na podstawie doświadczeń pierwszego miesiąca walk, czy rosyjskiej armii uda się “okrążyć i zniszczyć donieckie zgrupowanie przeciwnika”.

Były przywódca separatystów krytykował rosyjskie dowództwo za ukrywanie porażek za propagandą sukcesu. Wyraził też opinię, że „dowództwo ukraińskie działa o wiele bardziej poprawnie z militarnego punktu widzenia niż rosyjskie”. “Możecie mnie za to nazwać zdrajcą” – zaznaczał.

Igor Girkin, znany pod pseudonimem Striełkow, to były oficer Specnazu GRU. W 2014 roku był „ministrem obrony” nieuznawanej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jest jedną z czterech osób oskarżonych w związku z zestrzeleniem w 2014 roku malezyjskiego Boeinga.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Girkin oświadczył, że zaprzestanie aktywnych operacji wojskowych przeciw Ukrainie w 2014 roku było „wielkim błędem Rosji”.

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply