Parlament Holandii zaaprobował we wtorek propozycję wszczęcia dochodzenia w sprawie możliwego przyczynienia się ukraińskich władz do zestrzelenia boeinga linii Malaysia Airlines nad Donbasem w lipcu 2014 roku – podaje ukraiński portal Europejska Prawda. Zginęło wówczas 298 osób, głównie Holendrzy.

Autorem wniosku o wszczęcie dochodzenia był parlamentarzysta Chris van Dam z partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). Van Damowi chodzi o ustalenie odpowiedzialności ukraińskich władz, w szczególności o niezamknięcie przestrzeni powietrznej nad Donbasem, gdzie wówczas toczyły się intensywne walki z użyciem m.in. broni przeciwlotniczej.

Dzisiaj holenderski parlamentarzysta powiadomił na Twitterze, że jego wniosek został jednogłośnie przyjęty.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Holandii Stef Blok dochodzenie w tej sprawie nie będzie łatwe, ponieważ wymaga także współpracy Rosji. „Chodzi także o jej przestrzeń powietrzną” – cytuje jego słowa Europejska Prawda.

W 2015 roku Holenderska Rada Bezpieczeństwa, zajmująca się m.in. bezpieczeństwem lotów, stwierdziła, że Ukraina powinna była zamknąć przestrzeń powietrzną nad Donbasem. Malezyjski boeing poleciałby wówczas inną trasą i nie doszłoby do jego zestrzelenia. Mimo to holenderskie władze nie podjęły żadnych kroków wobec Ukrainy.

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony rakietą 17. lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń JIT – grupy śledczej badającej sprawę zestrzelenia malezyjskiego boeinga – maszyna została trafiona rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Holenderska prokuratura oskarży 4 osoby ws. zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem

Kresy.pl / Europejska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Bohdan Staszynski
    Bohdan Staszynski :

    Z tego co pamiętam, to nie chodziło nawet o zamknięcie przestrzeni powietrznej, tylko o obniżenie pułapu lotu do takiej wysokości, na jakiej latają samoloty wojskowe. Gdyby lot MH17 odbywał się na wysokości właściwej dla samolotów pasażerskich, nie zostałby zestrzelony. Obniżenie pułapu wysokości przelotowej zostało wymuszone przez władze ukraińskie! Zatem to Ukraina odpowiada w pełni za tę tragedię.