Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła we wtorek ustawę mającą na celu przeciwdziałanie wzrostowi islamizmu we Francji – podaje agencja Reutera.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 347 deputowanych przy 151 głosach przeciw i 65 wstrzymujących się. Ustawa, zwana “prawem Paty’ego”, od nazwiska nauczyciela zdekapitowanego przez islamskiego migranta, przeszła głosami partii rządzącej oraz jej sojuszników. Czeka ją jeszcze głosowanie w Senacie, gdzie dominuje centroprawicowa opozycja.

Zakrojona na szeroką skalę ustawa obejmuje większość aspektów francuskiego życia nie wymieniając żadnej religii z nazwy. M.in. zakazuje wydawania świadectw dziewictwa i zwalcza poligamię oraz przymusowe małżeństwa. Penalizuje narażenie życia człowieka poprzez opublikowanie szczegółów jego życia prywatnego i miejsca pobytu, co jest nawiązaniem okoliczności śmierci Samuela Paty’ego.

Jednym z kluczowych postanowień ustawy jest objęcie dzieci edukacją szkolną od trzeciego roku życia, co jest sposobem na uderzenie w nauczanie domowe. Inne środki obejmują szkolenie wszystkich pracowników publicznych w zakresie świeckości państwa, twarde środki przeciwko pochwalaniu przemocy w internecie i ściślejszy nadzór nad stowarzyszeniami religijnymi. Ustawę przedstawiono parlamentowi w 115. rocznicę ustawy, która zagwarantowała we Francji rozdział państwa od Kościoła.

Krytycy ustawy twierdzą, że środki w niej przewidziane są już uwzględnione w istniejących przepisach i wyrażają podejrzenia, że ukrytym celem ustawy jest pozyskanie prawicowych wyborców przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Na kilka dni przed wtorkowym głosowaniem minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin – główny sponsor ustawy – oskarżył liderkę Zjednoczenia Narodowego Marine le Pen o bycie „łagodną” wobec radykalnego islamu. Le Pen zarzucała mu, że ogranicza wolność ogółu, by “zmodyfikować wolności kilku islamistów”.

16 października 2020 roku Samuel Paty, nauczyciel w szkole na przedmieściach Paryża, został ścięty przez 18-letniego Czeczena, którego oburzyło pokazywanie przez nauczyciela karykatur proroka Mahometa podczas lekcji o społeczeństwie.

Kresy.pl / reuters.com / apnews.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply