Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła we wtorek ustawę mającą na celu przeciwdziałanie wzrostowi islamizmu we Francji – podaje agencja Reutera.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 347 deputowanych przy 151 głosach przeciw i 65 wstrzymujących się. Ustawa, zwana „prawem Paty’ego”, od nazwiska nauczyciela zdekapitowanego przez islamskiego migranta, przeszła głosami partii rządzącej oraz jej sojuszników. Czeka ją jeszcze głosowanie w Senacie, gdzie dominuje centroprawicowa opozycja.

Zakrojona na szeroką skalę ustawa obejmuje większość aspektów francuskiego życia nie wymieniając żadnej religii z nazwy. M.in. zakazuje wydawania świadectw dziewictwa i zwalcza poligamię oraz przymusowe małżeństwa. Penalizuje narażenie życia człowieka poprzez opublikowanie szczegółów jego życia prywatnego i miejsca pobytu, co jest nawiązaniem okoliczności śmierci Samuela Paty’ego.

Jednym z kluczowych postanowień ustawy jest objęcie dzieci edukacją szkolną od trzeciego roku życia, co jest sposobem na uderzenie w nauczanie domowe. Inne środki obejmują szkolenie wszystkich pracowników publicznych w zakresie świeckości państwa, twarde środki przeciwko pochwalaniu przemocy w internecie i ściślejszy nadzór nad stowarzyszeniami religijnymi. Ustawę przedstawiono parlamentowi w 115. rocznicę ustawy, która zagwarantowała we Francji rozdział państwa od Kościoła.

Krytycy ustawy twierdzą, że środki w niej przewidziane są już uwzględnione w istniejących przepisach i wyrażają podejrzenia, że ukrytym celem ustawy jest pozyskanie prawicowych wyborców przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Na kilka dni przed wtorkowym głosowaniem minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin – główny sponsor ustawy – oskarżył liderkę Zjednoczenia Narodowego Marine le Pen o bycie „łagodną” wobec radykalnego islamu. Le Pen zarzucała mu, że ogranicza wolność ogółu, by „zmodyfikować wolności kilku islamistów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

16 października 2020 roku Samuel Paty, nauczyciel w szkole na przedmieściach Paryża, został ścięty przez 18-letniego Czeczena, którego oburzyło pokazywanie przez nauczyciela karykatur proroka Mahometa podczas lekcji o społeczeństwie.

Kresy.pl / reuters.com / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz