Słowacja przechodzi kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza śledczego Jána Kuciaka.

Premier Słowacji Robert Fico, reagując na wezwanie prezydenta Andreja Kiski do rekonstrukcji rządu lub przyspieszonych wyborów, zaatakował we wtorek prezydenta Andreja Kiskę zarzucając mu destabilizowanie kraju. – podała Polska Agencja Prasowa.

Przypomnijmy, że po głośnym zabójstwie słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka prezydent Słowacji wezwał do głębokiej rekonstrukcji rządu lub rozpisania przyspieszonych wyborów. Tylko tak, jego zdaniem, można odbudować zaufanie Słowaków do własnego państwa.

Premier Fico po wtorkowym roboczym obiedzie z ambasadorami państw UE ostro skrytykował Kiskę. Według słowackiego premiera Kiska „zajmuje się rozgrywkami o władzę, prowadzi opozycyjną politykę, destabilizuje kraj i nie broni dobrego imienia kraju za granicą”.

„Obserwujemy ataki ze strony opozycji i prezydenta na podstawy państwa prawa i na rezultaty demokratycznych wyborów” – mówił Fico dziennikarzom. Jego zdaniem opozycja i prezydent wykorzystują śmierć dziennikarza do prowadzenia polityki. „Nagle mają historię, dzięki której można odwołać rząd“ – twierdził szef słowackiego rządu.

„To, co zaczęło się dziać po niedzieli, gdy stwierdziliśmy, że doszło do morderstwa, jest scenariuszem, który nie został przygotowany u nas w kraju. Możecie mi zarzucać spiskowe teorie, wszystko mi jedno. Ja tu widzę ten sam charakter pisma w Europie Środkowej i Wschodniej (…). To nieprawdopodobne, z jaką szybkością opozycja i prezydent starają się zdemontować rezultat demokratycznych wyborów“ – mówił Fico.

Fico nawiązał w ten sposób do zeszłorocznego prywatnego spotkania Kiski z amerykańskim miliarderem Georgem Sorosem. Fico kwestionował we wtorek, iż tematem spotkania była sytuacja Romów na Słowacji. „Dobrze wiemy, co [Soros] robi w tym regionie”.- mówił Fico.

PRZECZYTAJ: Orbán: Soros ma plan niszczenia państw narodowych

O „zagranicznej inspiracji” kryzysu politycznego, który wybuchł na Słowacji po zabójstwie dziennikarza Fico mówił już w niedzielę. Kancelaria prezydenta wystosowała wówczas oświadczenie podkreślające, że Kiska samodzielnie dokonuje oceny sytuacji na Słowacji.

Po śmierci dziennikarza opublikowano jego niedokończony artykuł, w którym opisywał działalność włoskich struktur przestępczych na Słowacji i obecność w otoczeniu premiera Fico osób powiązanych z włoską mafią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz