Komisja do Spraw Uchodźctwa i Migracji Serbii podała jak wielu Ukraińców wybrało ją jako miejsce ucieczki i jak wielu pozostało w bałkańskim kraju do dziś.

Od rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego do Serbii wjechało ponad 148 tys. obywateli Ukrainy. Jednak tylko 26 tys. z nich zarejestrowało swój pobyt w bałkańskim państwie, jak przytoczył portal tureckiej gazety “Yeni Safak”.

Obecnie w kwaterach prywatnych znajduje się 4,5 tys. obywateli Ukrainy, którymi opiekuje się Komisja do Spraw Uchodźctwa i Migracji Serbii. Ogółem status ochrony czasowej w Serbii otrzymało 1231 Ukraińców.

To jednak nie wszyscy migranci jacy pojawili się w zeszłym roku w Serbii. Ponad 120 tys. zarejestrowano w centrach ds. azylu w przypadku migrantów z innych kontynentów, podążających do Europy szlakiem bałkańskim. Byli to w największej liczbie obywatele Afganistanu, Syrii, Maroka i Indii, wynika z danych Komisji.

Serbia od 2015 r. mierzy się ze strumieniem migracji bowiem znajduje się na jednym z kluczowych jej szlaków, obok tego przez Cieśninę Gibraltarską i wyspy włoskie.

Serbia staje się często miejscem ich dłuższego pobytu ze względu na uszczelnienie granicy Węgier i Bułgarii, które są pierwszymi, obok Grecji, państwami Unii Europejskiej, jakie napotykają na swojej drodze nielegalni migranci.

yenisafak.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply