Groźba tureckiej inwazji na kolejne obszary kontrolowane przez syryjskich Kurdów skłoniła ich do szukania porozumienia z władzami Syrii.

We wtorek na specjalnej odprawie spotkali się dowódcy tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). To ugrupowanie zbrojne kontrolujące znaczną część północno-wschodniej Syrii, w którym wiodącą rolę odgrywa kurdyjska Partia Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) i jej Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Dowódcy SDF zebrali się opracować plan działań wobec groźby tureckiej inwazji w kolejnych częściach północnej Syrii.

Po konferencji zadeklarowali oni, że ich priorytetem jest obniżenie napięć w relacjach z sąsiednią Turcją, jednak SDF są gotowe na danie długotrwałego odporu, jeśli jej siły zbrojne zdecydują się wkroczyć na kolejne terytoria północnej Syrii. W deklaracji wybrzmiał też zwrot syryjskich Kurdów w kierunku jej legalnych władz. „Spotkanie potwierdziło gotowość sił [SDF] do koordynacji z siłami rządu Damaszku w celu przeciwstawienia się ewentualnemu tureckiemu najazdowi i obrony terytoriów syryjskich przed okupacją” – zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Katarskie medium podkreśla, że YPG, a potem SDF powstały pierwotnie w opozycji do władz Syrii. W praktyce tworzą one nieuznawane, separatystyczne parapaństwo w jej uznanych międzynarodowo granicach. Jednak w ostatnich latach YPG/SDF decydowały się już na współpracę z syryjskimi siłami rządowymi, choć dochodziło także do lokalnych starć między tymi stronami konfliktu w prowincji Hasaka.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wielokrotnie powtarzał w ciągu ostatnich kilku tygodni, że planuje dużą operację wojskową mającą na celu stworzenie 30-kilometrowej strefy buforowej wewnątrz Syrii wzdłuż granicy z Turcją. Turcja już kontroluje część obszaru Syrii wzdłuż swojej granicy skąd wyparła YPG/SDF w ciągu ubiegłych lat.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply