Władimir Putin przybył do Mongolii z oficjalną wizytą. Jest podejmowany przez przedstawicieli całej elity politycznej sąsiedniego państwa.
Prezydent Rosji przybyły do Ułan Bator jeszcze w poniedziałek wieczorem. Na lotnisku Ułan Bator czekał na niego czerwony dywan i szpalery kompanii honorowej mongolskiej armii między którymi przeszedł z szefową mongolskiej dyplomacji Batmunkh Battsetseg. Do centrum miasta limuzyna Putina była eskortowana przez kawalkadę motocyklową, jak zrelacjonowała agencja RIA Nowosti.
🚨🇷🇺🇲🇳 JUST IN: President Putin was greeted with a red carpet welcome in Mongolia, after Ukraine demanded he be arrested upon arrival. pic.twitter.com/7CPwhmYyRx
— Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) September 2, 2024
Główna ceremonia powitania odbyła się we wtorek na głównym placu mongolskiej stolicy. Fasada znajdującego się przy nim pałacu państwowego została ozdobiona flagą mongolską i rosyjską. Tym razem kompanię honorową stanowili jeźdźcy na koniach w tradycyjnych strojach. Po odegraniu hymnów głowy państw udały się do pałacu, na rozmowy w wąskim gronie, które odbyły się w specjalnej, ustawionej wewnątrz budynku jurcie. Potem rozmowy kontynuowano wraz z szerszymi delegacjami.
Putin tracing the path of Genghis Khan in Mongolia pic.twitter.com/NftrqZIjZz
— Russian Market (@runews) September 3, 2024
„Istotnie relacje [międzypaństwowe] rozwijają się na wszystkich kierunkach” – ocenił Putin. „Oprócz sfery gospodarczej i politycznej, w której również dość aktywnie współpracujemy, odnotowałbym również skuteczne działania w obszarze pomocy humanitarnej, zwłaszcza w dziedzinie edukacji.” – dodał rosyjski prezydent.
Zaprosił on swojego gospodarza na XVI szczyt BRICS, który odbędzie się w rosyjskim Kazaniu w dniach 22–24 października. „Będzie to pierwsze wydarzenie tej rangi po rozszerzeniu tej organizacji” – sprecyzował Putin. „Mam nadzieję, że weźmie pan udział w formacie BRICS Outreach – BRICS Plus” – zaproponował. Jak podaje RIA Nowosti prezydent Mongolii Uchnaagijn Chürelsüch przyjął zaproszenie. Został zaproszony także do Moskwy na obchody 70 rocznicy zakończeniu drugiej wojny światowej.
Putin nawiązał z kolei do trwających obchodów 85 rocznicy bitwy nad Chalchin Gol. W ciągu starć trwających od maja do września 1939 r. Armia Czerwona wspierająca wojska Mongolskiej Republiki Ludowej stoczyła nad tą rzeką zwycięską bitwę z nacierającą na to państwo armią japońską. Bitwa ta jest uważana w Mongolii za początek drugiej wojny światowej. Część historyków uważa, że miała ona duże znaczenie, bowiem zmniejszyła w Tokio wpływy wojskowych dążących do ataku na azjatycką część ZSRR i doprowadziła do radziecko-japońskiego układu o nieagresji z 1941 r., który umożliwił wkrótce potem ZSRR na obronę przed nacierającymi Niemcami.
Rosyjski prezydent podkreślił, iż „więzy braterstwa wojskowego, które łączyły narody naszych krajów, stanowią do dziś niezawodną podstawę przyjaźni, współpracy i dobrego sąsiedztwa.”
Prezydenci złożyli wieńce pod pomnikiem radzieckiego marszałka Gieorgija Żukowa, który dowodził w czasie bitwy nad Chalchin Golem, od czego zaczęła się jego kariera w najwyższych eszolonach Armii Czerwonej.
Putin podkreślał również, że w pierwszym półroczu handel między Rosja a Mongolią wzrósł o 21 proc. i wyraził nadzieję jego dalszego wzrostu po wypracowaniu tymczasowej umowy o wolnym handlu między Mongołami a animowanym przez Moskwę Euroazjatyckim Związkiem Gospodarczym (EAES). Mówili o nim także prezydent i premier Mongolii.
W ramach wizyty podpisano szereg dokumentów dwustronnych. Jak zrelacjonowała agencja informacyjna MONTSAME były to: międzyrządowe porozumienie w sprawie przebudowy elektrociepłowni w stolicy Mongolii – Ułan Bator, międzyrządowe porozumienie w sprawie dostaw produktów naftowych (95 proc. z nich Mongolia importuje z Rosji), odrębne porozumienie międzyrządowe o dostawach paliwa lotniczego, memorandum w sprawie środowiska naturalnego, zmian klimatycznych i ekologii, porozumienie między mongolskim Ministerstwem Ochrony Zdrowia a rosyjską Federalną Służbą do Spraw Ochrony Praw Konsumentów w sprawie zapobiegania dżumie (jej ogniska pojawiały się w ostatnich latach w Mongolii).
Prezydenci podkreślali znaczenie handlu surowcami energetycznymi, postęp w budowie elektrowni wodnej na mongolskiej rzece Eg oraz deklarowali przyspieszenie budowy korytarza transportowego, który ma połączyć Rosję i Chiny właśnie przez terytorium Mongolii, podała agencja MONTSAME.
Putin spotkał się także z premierem Mongolii Luvsannamsrainem Oyun-Erdenem, który podkreślił gotowość wzbogacenia wszechstronnego partnerstwa strategicznego o konkretne projekty i programy oparte na powiązaniach politycznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych i humanitarnych, podała MONTSAME.
montsame.mn/ria.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!