Troje kongresmenów złożyło w piątek w Izbie Reprezentantów USA projekt przewidujący nałożenie sankcji na Turcję za zakup rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Autorem dokumentu jest republikanin Adam Kinzinger z Illinois, którego wsparł jego partyjny kolega Michael McCaul z Teksasu, który jest najwyższym rangą przedstawicielem Republikanów w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, oraz Abigail Spanberger – demokratka z Wirginii.

„Sojusznik NATO kupujący rosyjski system obrony powietrznej jest zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i sojuszu NATO. Administracja musi nałożyć sankcje wymagane przez prawo w odpowiedzi na nabycie S-400 przez Turcję, dopóki Turcja nie podejmie kroków określonych w tym projekcie w celu naprawienia szkód spowodowanych przez ten zakup. Mam szczerą nadzieję, że Turcja wybierze Stany Zjednoczone i naszych sojuszników z NATO zamiast Rosji” – stwierdził Michael McCaul w uzasadnieniu projektu.

Według rosyjskiej agencji Interfax projekt Kinzingera przewiduje nałożenie sankcji na Turcję w ramach ustawy o przeciwdziałaniu wrogom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA). Środki, które mogą być zastosowane w ramach ustawy to między innymi zakaz udzielania pożyczek osobom objętym sankcjami przez amerykańskie instytucje finansowe, zakaz dokonywania transakcji bankowych, zakaz dokonywania transakcji dotyczących majątku podlegającego jurysdykcji Stanów Zjednoczonych oraz transakcji dotyczących mienia. W przypadku, gdy osoba z amerykańskiej „czarnej listy” chce zaciągnąć pożyczkę w międzynarodowej instytucji finansowej, prezydent USA może złożyć sprzeciw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu 2019 roku rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy oferując w zamian amerykańskie zestawy Patriot. USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana. Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy. Donald Trump wstrzymał się od nałożenia sankcji na Turcję, jednak zakup rosyjskich systemów S-400 nadal pozostaje kością niezgody w relacjach pomiędzy państwami. Udział Turcji w programie F-35 został zawieszony.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański senator: USA mogłyby kupić rosyjski system S-400 od Turcji

Kresy.pl / house.gov / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz