W toku trwającej wizyty prezydenta Ukrainy w USA podpisano z Amerykanami trzy umowy dotyczące wspólnych projektów w dziedzinie obronności na łączną sumę 2,5 mld dolarów.

Jak podała w środę agencja Unian, generalny dyrektor ukraińskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom Jurij Husew podpisał w USA trzy umowy na łączną sumę 2,5 mld dolarów.

Husew pojechał do USA w składzie oficjalnej delegacji, na czele której stoi prezydent Wołodymyr Zełenski. W ramach wizyty odbył się szereg roboczych spotkań z czołowymi amerykańskimi firmami obronnymi. Ich rezultatem były m.in. porozumienia o współpracy i podpisanie trzech umów na łączną kwotę 2,5 mld dolarów.

Ukraińcy spotkali się m.in. z kierownictwem amerykańskiej firmy Lockheed Martin Corporation, w tym z jej wiceprezesem Raymondem Pisellim. Spotkanie zaowocowało decyzją o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego. W komunikacie Ukroboronpromu podano jedynie, że chodzi o “rozwój wspólnych projektów i programów, organizację badań i rozwoju”. Strony uzgodniły również współpracę w zakresie compliance.

Ponadto Ukroboronprom będzie współpracował z Harris Global Communications Inc., częścią grupy L3Harris Technologies, która jest jednym ze światowych liderów technologii obronnych. Podpisana umowa przewiduje realizację wspólnych projektów, w szczególności dostaw produktów na Ukrainę, w tym ich dalszą integrację z systemami powietrznymi, lądowymi i morskimi.

Podpisano również umowę z Global Ordnance, firmą dostarczającą produkty obronne krajom na całym świecie, oraz z firmą Day & Zimmermann Lone Star LLC. Druga z umów dotyczy rozwoju projektów modernizacji i tworzenia nowych mocy produkcyjnych dla przedsiębiorstw Ukroboronpromu z zaangażowaniem kapitału zagranicznego.

Przypomnijmy, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zapowiedział, że w ciągu dekady Ukraina przeznaczy na rozwój programu broni rakietowej równowartość 30 miliardów złotych.

Kresy.pl / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply