Sekretarz stanu USA stawia warunki Iranowi

Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził, że jego państwo jest gotowe do rozmów w sprawie irańskiego programu atomowego, ale postawił Teheranowi warunki.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że jego państwo rozpocznie rozmowy w sprawie irańskiego programu atomowego w sytuacji gdy Iran zacznie przestrzegać zapisów poprzedniej umowy wielostronnej regulującej kwestię, podał portal telewizji Al Jazeera. Umowa ta – JCPOA, została wypowiedziana przez same Stanu Zjednoczone za rządów Donalda Trumpa.

„Iran nie przestrzega przepisów [JCPOA] na wielu odcinkach. A jeśli podejmie taką decyzję, zajmie trochę czasu, zanim wróci do zgodności [z treścią porozumienia] i ocenimy, czy wypełnia swoje zobowiązania” – tak Blinken zarysował perspektywę relacji z Iranem w czasie środowej konferencji prasowej dodając, że jeszcze “daleka droga” do nawiązania dialogu z Teheranem.

Blinken odmówił ujawnienia kto konkretnie wejdzie w skład zespołu mającego reanimować rozmowy z Irańczykami. Jednocześnie zasugerował, że administracja Bidena nie jest zainteresowana po prostu przywróceniem umowy z 2015 roku lecz osiągnięciem “dłuższego i silniejszego porozumienia”, które obejmie kolejne, jak to ujął Blinken, “głęboko problematyczne” kwestie. Może to oznaczać, że władze USA chcą stawiać Iranowi dodatkowe warunki normalizacji stosunków. Al Jazeera przypomina, że sam Joe Biden wymieniał wśród problematycznych kwestii także program rozwoju broni rakietowej przez Iran, a także jego wsparcia dla władz Syrii, czy szyickich organizacji w Libanie czy Jemenie.

Wspólny Generalny Plan Działań (JCPOA) w sprawie irańskiego programu atomowego został zawarty przez Iran, USA, Francję, Niemcy, Rosję, Wielką Brytanię i Unię Europejską 2015 roku. Określał on zasady rozwijania przez Irańczyków sektora cywilnej energetyki jądrowej, Mimo tego, że według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy ONZ Iran przestrzegał zapisów porozumienia USA w maju 2018 r. zerwały je, a następnie nałożyły na Iran dotkliwe sankcje (był to jeden z głównych punktów programu politycznego Donalda Trumpa). Teheran dalej przestrzegał postanowień umowy, aż do lata 2019 roku.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply