Kilkudziesięciu niepełnosprawnych i chorych osób zostało usuniętych siłą z amerykańskiego Senatu. Protestowali przeciw cięciom w funduszu opieki zdrowotnej.

Protest zorganizowało ogólnoamerykańskie stowarzyszenie osób niepełnosprawnych ADAPT. Niepełnosprawni zebrali się pod gabinetem Mitcha McConnella, lidera republikańskiego większości w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu. Stał się on personalnym celem demonstracji, ponieważ to właśnie senatorzy Partii Republikańskiej przygotowali projekt ustawy zakładający znaczne cięcia w publicznym funduszu opieki medycznej, wprowadzonym przez administrację Baracka Obamy. – Medicare. Zapewnia on opiekę zdrowotną osobom w wieku powyżej 65 lat i osobom młodszym ale niepełnosprawnym.

Demonstracja została urządzona w 18 rocznicę wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego, w którym orzekł on, że państwo jest zobowiązane do zapewnienia wsparcia socjalnego niepełnosprawnym, którzy muszą przebywać w domach.

Ponieważ protestujący przybyli do Senatu przeważnie na wózkach inwalidzkich, w praktyce zablokowali korytarz. Spowodowało to interwencję senackiej straży parlamentarnej. Jej funkcjonariusze wezwali niepełnosprawnych do opuszczenia gmachu Senatu, a wobec odmowy zaczęli wynosić protestujących, przy okazji krępując im następnie ręce opaskami pełniącymi rolę kajdanek. Część z nich dała się wyprowadzić na wózkach. Aresztowano łącznie 43 demonstrantów.

 

latimes.com/kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz