Kilkudziesięciu niepełnosprawnych i chorych osób zostało usuniętych siłą z amerykańskiego Senatu. Protestowali przeciw cięciom w funduszu opieki zdrowotnej.

Protest zorganizowało ogólnoamerykańskie stowarzyszenie osób niepełnosprawnych ADAPT. Niepełnosprawni zebrali się pod gabinetem Mitcha McConnella, lidera republikańskiego większości w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu. Stał się on personalnym celem demonstracji, ponieważ to właśnie senatorzy Partii Republikańskiej przygotowali projekt ustawy zakładający znaczne cięcia w publicznym funduszu opieki medycznej, wprowadzonym przez administrację Baracka Obamy. – Medicare. Zapewnia on opiekę zdrowotną osobom w wieku powyżej 65 lat i osobom młodszym ale niepełnosprawnym.Demonstracja została urządzona w 18 rocznicę wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego, w którym orzekł on, że państwo jest zobowiązane do zapewnienia wsparcia socjalnego niepełnosprawnym, którzy muszą przebywać w domach.

Ponieważ protestujący przybyli do Senatu przeważnie na wózkach inwalidzkich, w praktyce zablokowali korytarz. Spowodowało to interwencję senackiej straży parlamentarnej. Jej funkcjonariusze wezwali niepełnosprawnych do opuszczenia gmachu Senatu, a wobec odmowy zaczęli wynosić protestujących, przy okazji krępując im następnie ręce opaskami pełniącymi rolę kajdanek. Część z nich dała się wyprowadzić na wózkach. Aresztowano łącznie 43 demonstrantów.

 

latimes.com/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz