Prezydent Joe Biden ma zatwierdzić legalizację pobytu dla imigrantów, którzy pozostają w związku małżeńskim z obywatelem Stanów Zjednoczonych – informuje The Guardian.

Prezydent USA miał zatwierdzić nową możliwość pozyskania obywatelstwa dla imigrantów przebywających nielegalnie na terenie kraju, ale pozostającym w związku małżeńskim z obywatelem amerykańskim. Migranci, którzy przebywają na terenie Stanów Zjednoczonych od 10 lat, będą mogli ubiegać się o legalizację pobytu. The Guardian informuje, że tysiące rodzin o  tzw. “mieszanym statusie” będą mogły skorzystać na tym rozwiązaniu.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego szacuje, że może to dotyczyć około 500 000 nieudokumentowanych małżonków i 50 000 dzieci obywateli USA. Według administracji, osoby kwalifikujące się do tego procesu mieszkały w USA średnio przez 23 lata.

Joe Biden prawdopodobnie ogłosi nową decyzję z okazji 12. rocznicy programu Deferred Action for Childhood Arrivals. który obecnie chroni przed deportacją prawie 530 000 nieudokumentowanych imigrantów przywiezionych do USA jako dzieci. W ramach nowej decyzji, nieudokumentowani imigranci, którzy mieszkają w USA przez 10 lub więcej lat i są w legalnym związku małżeńskim z obywatelem USA, będą mogli ubiegać się o legalizację pobytu, mieszkając i pracować na terenie Stanów Zjednoczonych.

The Gurardian formuje, że małżeństwo z obywatelem USA zazwyczaj otwiera drogę do obywatelstwa, jednak osoby, które wjechały do Stanów Zjednoczonych nielegalnie, muszą opuścić kraj, zanim będą mogły ubiegać się o stały pobyt. Proces ten może trwać latami. W rezultacie wiele osób decyduje się pozostać i ryzykować deportację, zamiast opuszczać swoje rodziny. Zmiana ta zasadniczo pozwala rządowi “przyjąć” tych imigrantów i rozpocząć proces dostosowywania legalności pobytu w USA.

Czytaj: Prezydenci USA i Ukrainy podpisali umowę o bezpieczeństwie

 

theguardian.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply