Według Centrum Wiesenthala nowelizacja ustawy o IPN „uwolniła antysemityzm” w Polsce, stwarzając zagrożenie dla Żydów.

W związku z nowymi przepisami wprowadzonymi przez ustawę o IPN Centrum Wiesenthala rozważa wydanie zaleceń dla Żydów podróżujących do Polski.

Według komunikatu zamieszczonego w środę na stronie Centrum wydanie zaleceń jest związane z „kontrowersyjnym prawem o Holokauście” oraz antysemityzmem, który miał zostać „uwolniony” w Polsce. Według tego oświadczenia społeczność żydowska jest „wstrząśnięta” z tego powodu.

Zalecenia podróżne [Travel Advisory – red.] nakłaniałyby Żydów do ograniczenia swoich podróży do Polski tylko do grobów przodków i obozów zagłady z czasów Holokaustu. – napisali w komunikacie dziekan i założyciel Centrum rabin Marvin Hier oraz wicedziekan Abraham Cooper.

Przedstawiciele Centrum Wiesenthala zapewnili, że nie są wrogami Polski i z wielką niechęcią podchodzą do możliwości wydania takiego zalecenia. Przypominają, że w latach 80. Centrum wyrażało swoją solidarność z demokratycznymi siłami w Polsce, a także nagradzało Jana Karskiego i „bohatera demokracji Lecha Wałęsę”.

Ale w 2018 roku boimy się o Polskę, w której historia Holokaustu jest przerabiana przez siły polityczne, które usiłują pogrzebać brzydką przeszłość, która obejmuje mordowanie Żydów przez Polaków podczas Holokaustu i bezpośrednio po II wojnie światowej. – napisano w oświadczeniu. W jego dalszej części wyrażono przypuszczenie, że jeśli „uwolniony antysemityzm nie osłabnie, Żydzi będą poddani rosnącym zagrożeniom”. W związku z tym zapowiedziano monitorowanie sytuacji i podejmowanie odpowiednich działań.

Centrum Szymona Wiesenthala określa się jako międzynarodowa organizacja praw człowieka zajmująca się badaniem Holokaustu. Jest znana z publikowania listy poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polscy Żydzi: nie czujemy się w Polsce bezpiecznie, solidaryzujemy się z Romami, muzułmanami i Ukraińcami

Kresy.pl / wiesenthal.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz