Joe Biden odniósł się do zagrożenia użycia broni masowego rażenia przez Rosję wobec Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że NATO zareaguje „tym samym”, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie – podaje CNBC. Deklaracja ta padła na konferencji prasowej w Brukseli.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualną reakcję na użycie broni masowego rażenia na Ukrainie przez Władimira Putina, w tym broni chemicznej, Biden odpowiedział: „odpowiemy, jeśli on jej użyje”. Jak dodawał, „charakter reakcji będzie zależał od charakteru użycia”.

Odnosząc się do możliwości wkroczenia na Ukrainę w takiej sytuacji, Biden powiedział, że NATO podejmie decyzję w tej sprawie, „jak to się już stanie”.

Na tej samej konferencji prasowej Joe Biden powiedział, że Rosja powinna zostać usunięta z grupy G20. Temat ten został poruszony podczas jego spotkań ze światowymi przywódcami w Brukseli.

„Moja odpowiedź brzmi tak, [decyzja] zależy od G20” – powiedział Biden, zapytany, czy Rosja powinna zostać usunięta z grupy. Biden powiedział również, że jeśli kraje takie jak Indonezja i inne nie zgadzają się na usunięcie Rosji, to jego zdaniem Ukraina powinna mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniach.

Prezydent USA odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone mają dowody na to, że Chiny pomogły Rosji uniknąć sankcji lub sprzedały Rosji amerykański sprzęt high-tech z naruszeniem zakazów eksportu.

„Myślę, że Chiny rozumieją, że ich przyszłość gospodarcza jest znacznie bardziej związana z Zachodem niż z Rosją” – powiedział Biden. „Mam więc nadzieję, że się nie zaangażują”, powiedział Biden.

Biden powiedział też, że przywódcy NATO dyskutowali o potrzebie stworzenia przez NATO i UE systemu przeglądu wszelkich naruszeń sankcji oraz „gdzie, kiedy i jak” Rosja może kupować zakazane produkty.

Kresy.pl / cnbc.com / news.sky.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz