Raul Castro poinformował, że ustępuje ze stanowiska przywódcy Kubańskiej Partii Komunistycznej, przekazując kontrolę nad partią młodszemu pokoleniu – przekazał w sobotę portal ABC News.

Jak przekazał w sobotę portal ABC News, Raul Castro poinformował, że ustępuje ze stanowiska przywódcy Kubańskiej Partii Komunistycznej, przekazując kontrolę nad partią młodszemu pokoleniu. 89-letni Castro ogłosił to w przemówieniu w piątek na otwarciu ósmego kongresu partii rządzącej, jedynej dozwolonej na wyspie.

„Zakończyłem swoje zadanie jako pierwszy sekretarz satysfakcją z wypełnienia (mojego obowiązku) i ufnością w przyszłość ojczyzny” – powiedział.

Castro nie powiedział, kogo poprze jako swojego następcę jako pierwszego sekretarza partii komunistycznej. Ale wcześniej wskazał, że opowiada się za oddaniem kontroli 60-letniemu Miguelowi Díaz-Canelowi, który zastąpił go na stanowisku prezydenta w 2018 roku i jest sztandarowym przedstawicielem młodego pokolenia lojalistów, którzy forsują otwarcie gospodarcze bez dotykania jednopartyjnego systemu Kuby.

Przejście na emeryturę Castro kończy erę formalnego przywództwa, która rozpoczęła się wraz z jego bratem Fidelem i rewolucją w kraju w 1959 roku.

Przejście następuje w trudnym czasie dla Kuby, a wielu na wyspie jest zaniepokojonych tym, co ich czeka. Pandemia koronawirusa, bolesne reformy finansowe i ograniczenia narzucone przez administrację Trumpa zrujnowały gospodarkę, która skurczyła się w ubiegłym roku o 11% w wyniku załamania turystyki i przekazów pieniężnych.

Niezadowolenie zostało podsycone przez rozprzestrzenianie się dostępu do internetu i rosnące nierówności. Duża część debaty na Kubie koncentruje się na tempie reform, a wielu narzeka, że ​​tak zwane „historyczne pokolenie” reprezentowane przez Castro było zbyt wolne, aby otworzyć gospodarkę.

Zobacz też: Stany Zjednoczone uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm

Fidel Castro, przywódca rewolucji, która pozbawiła władzy dyktatora Fulgencio Batistę w 1959 roku, formalnie został szefem partii w 1965 roku, około cztery lata po oficjalnym przyjęciu socjalizmu. Raul zastąpił go na stanowisku szefa partii w 2011 roku. Przez większość swojego życia Raul grał drugorzędną rolę wobec swojego brata Fidela – najpierw jako dowódca partyzantki, później jako starszy członek ich socjalistycznego rządu. Ale przez ostatnią dekadę to Raul był twarzą komunistycznej Kuby i sprzeciwiał się amerykańskim wysiłkom zmierzającym do obalenia jej systemu socjalistycznego.

Zobacz też: Kuba rozpoczyna masową produkcję własnej szczepionki przeciw COVID-19

Kresy.pl/ABC News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply