Dozbrojenie Ukrainy jest politycznym nakazem chwili i Polska powinna przeznaczyć na ten cel wszystkie dostępne środki, nie pytając nikogo o zdanie – pisze Przemysław Żurawski vel Grajewski, publicysta „Gazety Polskiej” i portalu „Niezalezna.pl”.

Dozbrojenie Ukrainy jest politycznym nakazem chwili i Polska powinna przeznaczyć na ten cel wszystkie dostępne środki, nie pytając nikogo o zdanie. Ukraina jest naszym sąsiadem. Została napadnięta i się broni. Prosi nas o oręż, który będzie użyty przeciw wojskom państwa stanowiącego zagrożenie także dla naszej niepodległości– twierdzi Przemysław Żurawski vel Grajewski. Zatrzymanie rosyjskiej ekspansji leży w najżywotniejszym polskim interesie. Jeśli nie zatrzymają jej dziś Ukraińcy, jutro być może będziemy musieli sami stawić jej czoła. Dając broń Ukrainie, nie tylko utrudniamy grożącą nam ekspansję rosyjską. Stawiamy także Polskę w centrum gry – argumentuje Żurawski vel Grajewski. Publicysta jest zdania, że wzmocnienie armii ukraińskiej leży w interesie Polski

W interesie Polski leży, aby armia ukraińska była jak najtwardszym przeciwnikiem wojsk rosyjskich i jak najmocniej wyczerpała ich siły i zasoby. Każdy rosyjski żołnierz, czołg, samolot, śmigłowiec, wóz bojowy, zestaw artyleryjski wyeliminowany na trwałe z walki przez Ukraińców nigdy nie pojawi się na polskiej ziemi ani nad polskim niebem – twierdzi Przemysław Żurawski vel Grajewski. Powinniśmy Ukrainie udostępnić broń na preferencyjnych warunkach kredytowych– motywuje autor, powołując się na „imperatyw ekonomiczny”.

Przemysław Żurawski vel Grajewski argumentuje też konieczność dozbrojenia Ukrainy „imperatywem moralnym”:

Odmowa dostaw broni, zwlekanie z nimi lub dostarczenie jej w symbolicznej jedynie ilości będzie zapamiętane. Przyjaciół poznaje się w biedzie– pisze autor.

Ponadto, Przemysław Żaurawski vel Grajewski twierdzi, że należy przekazać Ukrainie tyle broni, ile tylko możemy jej dać. Na pierwszym jej egzemplarzu, wręczonym uroczyście, winna zaś widnieć stara polska sentencja, wypisywana na szablach, które dawano w prezencie młodym szlachcicom: „W Twoją młodą silną dłoń wdzięczni bracia dają broń. Bij jak dotąd mężnie wroga, za Ojczyznę, w imię Boga”.

niezalezna.pl/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   tutejszym :

   Posiadam roczny abonament TV Republika, bardzo ciekawe treści nadają. Broń i środki do walki Ukrainy z ruską agresją należy bezwzględnie dawać. Niech Ukraińcy mają czym bronić się przed ruską zarazą. Aleście się Panowie ruscy agitatorzy rozjazgotali, nawet ten rusek Pan sugarless po szablę wirtualnie sięga i Polaka udaje. A gówno Panowie, Ukraina broń z Polski jednak dostanie. Czekam na Wasze auuu!.

   • Avatar
    anarchista :

    @ ADAMIEC :Tutejszym: 02.09.2014 09:14). Co za wulgaryzmy wypisuje ten farbowany polak ,, A gówno Panowie” Im bardziej ukry po łbie dostają od Putina i Powstańców z Doniecka i wschodu ukrainy , Tym bardziej odsłania swoje wredne oblicze i ujawnia sympatie . Widać wyrażnie że nerwy i zwieracze puszczają i problem dla personelu gotowy. Pieluchomajtki zużywa w podwójnej ilości .

    • Avatar
     tutejszym :

     Panie Januszu S. (Anarchista i kilkanaście innych ). Po raz kolejny dostajesz Pan pałę! z ortografii. Kompromitacja!. Powinno być: ( !poprawiono ) Co za wulgaryzmy wypisuje ten farbowany !Polak! ,, A gówno Panowie” Im bardziej !Ukraińcy! po łbie dostają od Putina i Powstańców z Doniecka i wschodu !Ukrainy! , Tym bardziej odsłania swoje wredne oblicze i ujawnia sympatie . Widać !wyraźnie! że nerwy i zwieracze puszczają i problem dla personelu gotowy. !Pielucho majtki! zużywa w podwójnej ilości . Do podstawówki wracaj pacjencie psychuszki. To się nazywa regres w rozwoju?.

 1. Avatar
  kp :

  Poplątanie argumentacji merytorycznej z emocjonalną, typu „Polska będzie w centrum gry” – już J. Beckowi także wydawało się, że robi wielką politykę ze znanymi skutkami. Zurawski chce dawać, ale z czego …? Potencjalnie zagrożonych jest więcej Litwa, Rumunia, nawet Niemcy … dlaczego Polska ma się wystawiać na cel Rosji jak w 1939 r. na cel Niemiec? A już wręczanie broni ze staropolską inskrypcją to chyba dowód braku kontaktu z rzeczywistością. Współcześni Ukraińcy to nie Rusini, z którymi czasem wspólnie biliśmy Turka, ale ludzie widzący w Polakach wrogów ! I to wynika z wojny o Lwów, września 1939 r. Wołynia i współczesnych wypowiedzi nacjonalistycznych sił ukraińskich, a w trochę łagodniejszej formie mniejszość ukraińska. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego mamy wspierać inne państwo, zgoda Rosja nam zagraża, a Ukraina już nie? Jak się oni wymieniają między sobą „przyjacielskie gesty” to nam nic do tego. Jak UE postanowi o sprzedaży broni Ukrainie, to możemy ją sprzedać i zarobić … proponuję sprzedaż zabezpieczyć kilkunastoma hektarami ukraińskiej ziemi!

 2. Avatar
  sylwia :

  Przegrane na wojnie przeciwko narodowi b. wschodniej Ukrainy mogą nakłonić Kijow do rokowań pokojowych. Zbrojenie Ukrainy to przedłużanie cierpień ludności cywilnej i pomoc wrogiemu Polsce faszystowskiemu reżymowi kijowskiemu. Silna faszystowska Ukraina, która już wysunęla żądania terytorialne wobec Polski, to zagrożenie dla Polski. To jest wrogi nam kraj. A Ukraina nie została napadnięta. To fałsz i demagogia. Tam jest powstanie ludności przeciwko inwazji sił faszyzmu. Bajeczną demagogią jest też gadanina Przemka o szablach i twardych przeciwnikach. Gdyby Rosja zdecydowała się na ekspansję, rosyjska armia byłaby w Kijowie w ciagu 24 godzin, zanim by sobie w Brukseli nalano poranną kawę. Fakty: Rosja, sąsiad Polski, żądań terytorialnych wobec Polski nie wysunęla. Ukraina, sąsiad Polski, tak. Polskimi hasłami patriotycznymi są ‚Słaba Ukraina!’ – ‚Chora i słaba!’, jako nasza odpowiedź na ich banderowskie hasła ‚Sława Ukraini’ – ‚Herojam sława’.

 3. Avatar
  rudy :

  Jam mówi senator John McCain: “For God’s sake, give them guns!”.
  A szczerze, oglądając przeglądy mapy sytuacji wojennej od Basketka, gdzie gość, że te wszystkie ukraińskie generały specjalnie zostawiają swe wojska w kotłach tylko by spisać uzbrojenie w celach korupcyjnych, to mnie naprowadza na myśl, że generałowe innych państw też widzą dobrą okazję „zapracować”, co tu przeszkadza poprosić „niezależnych” mediów by popchnęły naród na to.

 4. Avatar
  raf66 :

  To nie nasza konflikt i nie nasz problem. My powinniśmy dozbroić WP. Banderowcy już tę wojnę przegrali , czy im się to podoba czy nie, a jeśli damy broń tym bandytom , to prędzej czy później po wojnie z ruskimi oni użyją tej broni przeciwko nam. Przemyśla i Rzeszowa tym przeklętym banderowcom się zachciewa, chyba zapomnieli że najpierw muszą oddać Lwów i Małopolskę Wschodnią…