Podczas konferencji prasowej w Tallinnie premier Beata Szydło była pytana o to czy w trakcie rozmów z szefami rządów państw bałtyckich poruszona kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

Szef polskiego rządu stwierdziła, że Nord Stream 2 to jest projekt polityczny, Polska podkreśla to bardzo mocno w czasie dyskusji w Unii Europejskiej. Państw, które myślą podobnie, które postrzegają, że Nord Stream 2 jest inwestycją zagrażającą stabilnością w Europie – jest dużo więcej.

W opinii Beaty Szydło, kluczową rolę mają tutaj do odegrania Niemcy i Komisja Europejska.

– Polska apeluje, żeby Komisja Europejska zajęła stanowisko i zaczęła stosować unijne prawo wobec tej inwestycji, żeby te reguły, które obowiązują wszystkich w Europie, były stosowane wobec Nord Stream 2 – dodała.

Premier poinformowała także, że podczas spotkania premierzy państw bałtyckich wspólnie zgodzili się, że będą niezmiennie zachowywali stanowisko, które podkreśla, że nie jest to inwestycja (Nord Stream 2 -PAP), która jest bezpieczna dla Europy i dla naszego regionu.

– Musimy zrobić wszystko, ażeby Komisja Europejska stanęła na wysokości zadania i po prostu zastosowała prawodawstwo europejskie – podkreślała premier.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle gazociągu Nord Stream. Magistrala ma się składać z dwóch nitek o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2019 roku.

Gazprom zakupił na początku marca nowe moce przesyłowe w Niemczech, Czechach i na Słowacji, które mają posłużyć do obsługi drugiej nitki gazociągu.

kresy.pl/ pap

Reklama3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jerzyjj :

  Putin polecił Gazpromowi rozpocząć układanie rur na morskim odcinku Tureckiego Potoku.
  Szef Gazpromu Alieksiej Miller w trakcie spotkania roboczego z prezydentem Władimirem Putinem poinformował, że koncern jest gotowy rozpocząć układanie rur na morskim odcinku Tureckiego Potoku.
  Informuję Pana, że jesteśmy gotowi w przeciągu kilku dni rozpocząć układanie rur na dnie morza — powiedział Miller Putinowi, dodając, że Gazprom czeka na sygnał do rozpoczęcia prac.

  Należy rozpocząć prace — zarządził prezydent.

  Miller poinformował, że koncern przystąpi do przeciągania gazociągu Turecki Potok na dnie morza w drugiej połowie bieżącego roku i dodał, że zakończenie budowy dwóch nitek Tureckiego Potoku zaplanowane jest do końca

  2019 roku.

  Wcześniej podano do wiadomości, że Gazprom porozumiał się wstępnie z włoską korporacją energetyczną Eni ws. dostaw gazu przez Turecki Potok. Obecnie koncerny rozpatrują różne warianty dostaw gazu przez Turcję zamiast tranzytu przez Ukrainę. Firmy biorą pod uwagę przede wszystkim gazociąg Posejdon biegnący przez Grecję do Włoch.
  —————————————————
  Kilka zachodnich koncernów podpisało 24 kwietnia umowę z ze spółką-córką rosyjskiego Gazpromu. Strony uzgodniły współfinansowanie drugiej nitki rosyjskiego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego.
  Ze strony rosyjskiej umowę podpisała spółka Nord Stream 2 AG, w której wszystkie udziały należą do Gazpromu. Zachodnimi inwestorami są zaś francuski koncern energetyczny Engie, austriacki koncern naftowy OMV, brytyjsko-holenderski Shell, niemieckie przedsiębiorstwo energiczne Uniper i również niemiecki koncern chemiczny Wintershall. Zgodnie z zawartym porozumieniem zachodnie spółki sfinansują połowę kosztów budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego, które Rosjanie szacują na 9,5 miliarda euro. Już w tym roku każdy z nich ma przekazać po 285 milionów euro, tak aby pokryć 30% swojego wkładu. Pozwoli to na na dotrzymanie założonego przez Gazprom harmonogramu budowy Nord Stream 2, która ruszy w przyszłym roku i zostanie zakończona
  w 2019 r.
  —————————————————-

  PODSUMUJMY !!!
  2019 ROK ZBLIŻA SIE… Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla Rosji, bo uderzą w Ukrainę i Polskę.
  Np. Bułgarzy, którzy mogli zarabiać miliardy są teraz zapewne „szczęśliwi” i wdzięczni Brukseli.
  Ale czego się nie robi dla Ukrainy i dla mocodawcy zza oceanu?

  https://pp.vk.me/c626427/v626427955/38e9e/WQDiet6GSnY.jpg
  —————————————————
  —————————————————
  CYBORGU NA USŁUGACH US-raela OPAMIETAJ SIĘ !!!
  Półtora roku do likwidacji rur w których jeszcze płynie przez Krainę na U gaz do Europy
  . http://yurasumy.livejournal.com/1549943.html