Szef rządu Kanady Justin Trudeau musiał wycofać otwarte zaproszenie z powodu szturmu na granice Haitańczyków, dla których nie ma już miejsc.

Premier Kanady Justin Trudeau stara się zmienić postrzeganie jego kraju jako „bezpiecznej przystani” dla osób, którym grozi deportacja ze Stanów Zjednoczonych. Jego rząd stał się obiektem krytyki, po tym jak jego przyjazne imigrantom wypowiedzi dały, zdaniem opozycji, „fałszywą nadzieję” i wywołały lawinowy napływ ludzi ubiegających się o azyl w Kanadzie po opuszczeniu USA.

Od początku roku granicę USA-Kanada pokonało ponad 11,3 tys. ubiegających się o azyl, jednak tempo w ostatnich tygodniach wzrosło do 250 osób na tydzień. Wiele z imigrantów uciekło z USA z obawy przed zapowiadanym przez Trumpa zaostrzeniem walki z nielegalnymi imigrantami. Wielu z nich, aby przedostać się do Kanady wybiera zieloną granicę. Omijają w ten sposób zasadę „pierwszego bezpiecznego kraju”, która nakazuje uchodźcom ubiegać się o azyl zaraz po przekroczeniu granicy pierwszego bezpiecznego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Kanady zmienił arbitralnie słowa hymnu na neutralne płciowo

Kanadyjskie władze w odpowiedzi na wzmożony ruch podejmują kroki zaradcze – np. stadion olimpijski w Montrealu został zmieniony w tymczasowe centrum powitalne, rozmieszczono wojsko aby utworzyć 500-osobowy obóz na granicy, a także stworzono tymczasowe miasteczko namiotowe w Ontario. Sam Trudeau jednak zmienił znacząco retorykę od czasu otwartego zapraszania uchodźców i imigrantów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ktoś kto szuka azylu, nie patrzy na warunki ekonomiczne – oświadczył dziennikarzom premier Kanady w tym tygodniu. Dodał również, że uchodźcy to osoby które uciekają od zagrożenia torturami lub śmiercią i jako tacy będą przyjęci. Podkreślił także, że chociaż Kanada pozostaje otwartym i przyjaznym społeczeństwem, to przekraczanie jej granic nielegalnie nie przyniesie rezultatu – musicie przestrzegać wielu zasad – dodał zwracając się do imigrantów, wskazując na zasadę „pierwszego bezpiecznego kraju”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Premier Kanady: Cały świat korzysta dzięki silnej UE

Jest odniesienie się premiera Kanady do zarzutów opozycji o nieodpowiedzialność. Po tym jak Donald Trump utrudnił przyjazd do USA dla obywateli niektórych krajów muzułmańskich Trudeau oświadczył: Do tych, którzy uciekają do prześladowań, terroru i wojny: Kanadyjczycy powitają was, niezależnie od waszej wiary. Różnorodność to nasza siła #WelcomeToCanada.

Opozycja wskazuje, że w ten sposób premier Kanady wywołał masowy szturm na zielone granice, aby wyjeżdżający z USA mogli twierdzić, że nie przebywali w tym kraju i starać się o azyl w USA.

Według kanadyjskich urzędników, w ostatnich tygodniach około 85% osób, które przekroczyły granice Kanady, to Haitańczycy, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. W maju administracja Trumpa zapowiedziała, że może zakończyć długotrwały program humanitarny, co może doprowadzić do wysiedlenia z USA do 58 000 Haitańczyków do 2018 roku.

kresy.pl / theguardian.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz